Ta roura je dobrý nápad, příští topnou sezonu to budem asi předělávat. Dehtování kotle lze snížit zvýšením teploty vratné vody a zvýšením teploty kotle nad 70°C horší je to s komínem tam to kondezuje proto že to prostě po cestě vychladne pod kondenzační teplotu.poota píše:Ta dvojitá kamnová roura, co by asi dokázala saze a dehet spálit dřív, než se dostanou do komína - a nebo aspoň zvedla teplotu kouře nad bod usazování dehtu - ta se Ti nelíbí a nebo Ti to ušlo?papax píše:.. Tak jsem zase u chemie!
Zdravím - poota
Řešení jsou dvě,buď topit na plný pecky a dusit až zbylé dřevěné uhlí, to znamená přerušovaně,ještě k tomu používat chemii, nebo prostě ten dehet spálit než dorazí do komína.
Buď speci kotlem nebo v přídavném zařízení,přeci jenom dehtováním plýtváme palivem.
Dříve se používaly menší průměry komínů předkové věděli proč.Vleze do nich menší množství dehtu, při vzplanutí to není takový výkon a také to nechytne zpětný tlak a kominík chodil kařdých 14dní,když je komín nad 160cm třeba 200cm tak si u toho hoření nasaje vzduch i s vrchu a pak to u hoření štěká a je s tím hnusná práce,teplota,když se to včas nepodchytí dosáhne v pohodě hodně přes 1000°C.No a kdo má dnes na půdě hrubý písek,aspoň kbelík a šufan.Skoro nikdo a když je venku na hromadě tak je vlhký a ztuhlý.Suchý funguje perfektně protože se to na něj ten hořící dehet lepí a na mokrý písek velice špatně.Ještě jedna věc i když to hodně hasící odvážlivce svádí nikdy do toho nečumět přímo a zrcátko nedržet v ruce, mít ho na něčem připevněný.Když to už hoří ,využít toho a regulovat, nenechat zhasnout,stejně to znovu chytne. Horký dehet na čumáku hodně dlouho chladne.