Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...

Výroba fotovoltaického článku

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Mamlasos
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: pon 12 dub 2010 16:41

Výroba fotovoltaického článku

Příspěvek od Mamlasos »

Jak v domácích podmínkách vyrobit fotovoltaický článek/panel ? Samozřejmě se to neobejde bez nákladného vybavení a zkušeností. Přemýšlel už někdo z vás nad DIY FV ?

Dnes nejrozšířenější výrobní technologie článků je následující: vysoce čistý křemíkový ingot se rozřeže na destičky o tloušťce cca 300 mikrometrů; povrchová vrstva je oleptána a strukturována. Jednostranně je realizována vrstva typu N difúzí fosforu a povrch je pokryt antireflexní vrstvou. Na povrchu typu N je vytvořena síť kovových kontaktů (mřížka sběrnic) a opačná strana článku je pokryta celoplošným kontaktem. Takovýto článek se jěště usadí do krycí fólie a upevní v tvrzeném skle. Nakonec se orámuje většinou hliníkovou konstrukcí pro budoucí instalaci.

V současné době je nejběžnějším materiálem pro výrobu slunečních článků křemík. Více než 80 % článků se vyrábí z krystalického křemíku. Tento prvek se svými vlastnostmi řadí mezi polovodiče, které se za určitých okolností chovají jako izolanty a naopak za jiných podmínek jsou elektrickými vodiči.

Jako polovodičový materiál se převážně používá již zmíněný křemík. Jiné polovodičové materiály (jako např. galium arsenid nebo kadmiumtellurid se zatím zkoušejí).
Obrázek

V polovodičovém krystalu vazbu mezi atomy zprostředkovávají elektrony z obalu atomu, které vytvářejí spolu s elektrony sousedních atomů pevnou vazbu. K uvolnění elektronu z vazby je potřeba určité energie, kterou dodají dopadající fotony - ty musí mít však energii větší, než je tato vazební energie, aby uvolnily elektrony z této vazby tak, že se elektron začne volně pohybovat v krystalu. Na místě uvolněného elektronu zůstává neobsazený stav – díra. Zde mohou přeskakovat sousední elektrony. Tímto způsobem se může tento neobsazený stav pohybovat krystalem jako kladný náboj. Mluvíme proto o vytvoření páru elektron - díra interakcí s fotonem. Elektron se může vrátit zpátky do neobsazeného stavu ve vazbě, v takovém případě mluvíme o rekombinaci elektronu a díry.

Pokud v krystalu existuje nehomogenita, se kterou je spojeno vnitřní elektrické pole – takovou nehomogenitou může být třeba přechod PN, jsou tímto elektrickým polem rozděleny páry elektron – díra a to tak, že elektrony jsou urychleny do oblasti N a díry do oblasti typu P.

Tímto způsobem se oblast typu N nabíjí záporně a oblast typu P kladně tak, že na osvětleném polovodiči s přechodem PN vzniká fotovoltaické napětí. Připojí-li se mezi tyto oblasti spotřebič, protéká jím stejnosměrný proud, který může vykonávat užitečnou práci. Velikost proudu procházejícího elektrickým obvodem závisí jednak na intenzitě ozáření článku a dále pak na ploše článku a na jeho účinnosti.
Obrázek

[hr]

Zopakujme si nejprve poznatek, který jsme získali ve druhé kapitole: dotujeme-li polovodič jednoho typu vodivosti příměsemi opačného typu vodivosti, zvyšujeme pravděpodobnost vzájemné rekombinace nosičů náboje, což má za následek, že polovodič nejprve tzv. zkompenzujeme, to znamená, že bude mít (z hlediska vedení proudu) vlastnosti stejné jako vlastní polovodič a pokračujeme-li v dotaci dále, předopujeme polovodič na opačný typ vodivosti. Tato vlastnost se využívá v technologii výroby polovodičových prvků tím způsobem, že nejprve vytvoříme v polovodiči určitou oblast jednoho typu vodivosti a pak část této oblasti předopujeme na opačnou vodivost; vznikne PN přechod. Příměsi přidáváme v popisované technologii do polovodiče termickou difuzí. Při tomto technologickém kroku se polovodič ohřeje na vysokou teplotu, řádově 1000 °C a ponoří se do atmosféry plynu obsahujícího příměs. Ohřátí se děje ve vakuu, aby nedošlo k oxidaci povrchu a teprve po dosažení difusní teploty se přivádí plyn obsahující atomy příměsí, např. směs inertního argonu a atomů fosforu. Proces difuse probíhá po relativně dlouhou dobu (desítky minut), aby se čas difuse mohl rozumně měřit. Po celou dobu difuse musí být teplota udržována s přesností cca ±0.5°C; je to proto, že hloubka, do které příměsi nadifundují, je exponenciálně závislá na teplotě a při výrobě např. tranzistorů nám jde o to, aby šířka báze byla definována s přesností desetin mikronu.

Podívejme se nejprve na to, jakým způsobem získáváme výchozí materiál pro výrobu polovodičových součástek - čistý monokrystalický křemík. Nemusíme snad znovu zdůrazňovat, že veškeré naše teoretické úvahy ve druhé kapitole se týkaly krystalické formy polovodiče a že tedy dobrý polovodičový materiál musí být krystalický. Čistota materiálu je také jedním ze základních požadavků na materiál pro výrobu polovodičových součástek. Uvědomíme-li si, že intrinsický materiál, tj. materiál bez příměsí, obsahuje jeden pár elektron-díra na zhruba 109 atomů, pak nečistota, tj. koncentrace příměsí, řádu 10-9 zvýší koncentraci nosičů náboje dvakrát. Běžná čistota tzv. spektrálně čistých plynů, se měří v jednotkách ppm (particle per milion), tj. v jednotkách 10-6. Jediná jednotka ppm by tedy zvýšila koncentraci nosičů, a tedy i vodivost polovodičového materiálu, tisíckrát. Jinak řečeno, v polovodičovém průmyslu, dnes braném jako zcela běžnou součást našeho života, se jedná o čistoty zhruba tisíckrát lepší, než bylo běžné v dřívější praxi. Je zřejmé, že elektrická vodivost je velmi dobrým indikátorem čistoty, a že zájem o polovodičový materiál byl příčinou intenzívní snahy o vyřešení problému purifikace materiálu.

Jednou z nejdůležitějších metod purifikace polovodičového materiálu je tzv. zonální rafinace. Tato metoda byla vyvinuta Pfannem a je aplikována na čištění germania a křemíku. Princip zonální rafinace je založen na skutečnosti, že je-li tekutý a tuhý polovodičový materál, např. křemík v rovnováze, pak koncentrace nečistot v materiálu je podstatně větší v tekutině než v tuhé fázi. Vlastní metoda spočívá v lokálním ohřátí materiálu na potřebnou teplotu tavení (pod slovem ”lokální” si představme krátký lineární úsek např. válcového ingotu materiálu) a v posuvu této oblasti podél ingotu. Nečistoty zůstávají v ”tekuté”, tj. ohřáté oblasti a pohybem této oblasti podél ingotu je ”přesuneme” na konec ingotu, který může být odříznut a použit znova pro přípravu dalšího materiálu. Po zonální tavbě je materiál ingotu velmi čistý a je možné jej použít v dalším technologickém kroku, tj. výrobě vlatního monokrystalu.


Obrázek
obr. 4.1.

Představme si tedy, že máme vyrobit z purifikovaného křemíku ve formě drobných zrn monokrystalický materiál vhodný pro planární technologii. Metoda výroby tohoto materiálu (ingotu) je znázorněna na obrázku 4.1 a byla nazvána Czochralského (čti čochralského) metodou. Je to metoda pomalého tažení monokrystalického ingotu z taveniny výchozího materiálu, tedy křemíku. Křemík je umístěn v grafitové válcové nádobce v nádobě z křemenného skla. Křemenné sklo je voleno ze dvou důvodů; jednak vydrží velmi vysokou teplotu, jednak jsou v něm malé dielektrické ztráty. Válcová nádobka, ve které je křemík umístěn, je ohřívána na potřebnou teplotu pomocí tzv. indukčního ohřevu. K takovému ohřevu potřebujeme výkonový vysokofrekvenční generátor, s frekvencí typicky 500 kHz a výkonem několika kW. Energii z generátoru pak vedeme přes obvod přizpůsobující impedanci generátoru impedanci zátěže (vzpomeňte si například z úvodu; výkon dodaný ze zdroje do zátěže je maximální, má-li zátěž odpor stejný jako je vnitřní odpor zdroje; tento závěr se dá zobecnit na obecnou impedanci tak, že výkon do zátěže je maximální, jsou-li reálné složky vnitřní impedance zdroje a zátěže stejné a imaginární složky impedance zdroje a zátěže mají opačné znaménko) na primární vinutí vysokofrekvenčního transformátoru, které je navinuto zvnějšku válcové křemenné nádoby. Sekundár tohoto transformátoru tvoří grafitová nádobka, ve které je křemík umístěn. Při správném přizpůsobení dostaneme tak značnou část výkonu generátoru do tohoto sekundárního závitu (dielektrické ztráty v křemenném skle jsou malé, takže sklo se energií z generátoru přímo neohřívá; ohřívá se však radiací od grafitové nádobky) a to má za následek, že nádobku ohřejeme na teplotu potřebnou k roztavení křemíku. Vzhledem k tomu, že proces probíhá v inertní atmosféře, křemík se neoxiduje a je možné s ním pracovat ve stavu taveniny. Shora do nádobky s křemíkem zasahuje osa, na jejímž dolním konci je umístěn tzv. zárodečný krystal. Je to kus monokrystalického materiálu válcového tvaru s takovým průměrem, který chceme vyrábět. Konec zárodečného krystalu se nejprve ponoří do taveniny a pak se za pomalého otáčení z taveniny vytahuje. Výsledkem této činnosti je ingot křemíku válcovitého tvaru, ve kterém je relativně málo poruch krystalové mříže. Vytahováním ingotu z taveniny ubíráme ovšem materiál z grafitové nádobky, proto jej musíme přidávat; jeden z možných způsobů je přidávání materiálu do taveniny ve formě zrníček, pelet. Průměr monokrystalického ingotu rostl v průběhu vývoje s tím, jak se zlepšovalo ”know how” této metody; od cca jednoho centimetru v počátcích polovodičové éry až po dnešní ingoty s průměrem okolo 15-20 centimetrů. Je zřejmé, že během výroby těchto monokrystalických ingotů je možné do taveniny přidávat definované množství žádoucích příměsí, takže vytvořený monokrystalický materiál pak bude typu P nebo N.

Takto připravený materiál je ingot válcovitého tvaru a je tedy nutné z něj připravit destičky tenké cca 0,2 mm, které jsou potřeba pro vlastní výrobu polovodičových prvků. Ty se dostanou rozřezáním válcového ingotu v rovině kolmé na jeho osu pomocí tzv. diamantové pily, což je okružní pila s listem ve tvaru tenké kruhové ocelové folie, na které je z obou stran přitmelen diamantový prášek. Pak následuje leštění povrchu těchto křemíkových kotoučků (zvaných salámky, neboť vypadají jako na plátky nakrájený salám) na takovou rovinnost, aby případné nerovnosti povrchu byly srovnatelné s vlnovou délkou viditelného světla. Tento proces je běžný z optického průmyslu a tedy nevyžaduje podrobnějšího popisu; leští se mechanicky pomocí brusných past s postupně menšími a menšími zrny až povrch křemíkové destičky připomíná dobré opticky přesné zrcadlo.


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Dvě poznámky

Příspěvek od 1220 »

Vlastně tři :
1. Pěkný polopatistický článek
2. Rozřezávací pilku jsem loni úspěšně udělal pro zákazníka
3. Jako celek kdo to zvládne , je obdivuhodný, nebylo by ale snažší např využít, jde- li to vůbec třeba válce z použitých kopírek ?
K.


Uživatelský avatar
hapalainen
Starší člen
Příspěvky: 196
Registrován: stř 07 úno 2007 23:51
Bydliště: Norsko
Dostal: 1 poděkování

de- li to vůbec třeba válce z použitých kopírek

Příspěvek od hapalainen »

de- li to vůbec třeba válce z použitých kopírek
Pokud by nevadilo, že jsou selénové


Hlavní je vyhrát zápas
Mamlasos
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: pon 12 dub 2010 16:41

zdroj materiálu

Příspěvek od Mamlasos »

Mě napadlo recyklovat výkonové diody a triaky a jiné výkonové polovodičové součástky z el. vlaků a velkých indukčních svářeček. Jako zdroj výchozího materiálu na pokusy.


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

někdo

Příspěvek od 1220 »

Ale nevím kde zde na foru snad prý dělal pokusy s vodním sklem.
Selen se užíval do fotodiod kdysi.
Tuhnutí vodního skla ve vysokonapěťovém poli ???????By mohlo dát zajímavou
strukturu
Co to vlastně tropil ten Soboljev ?
K.


Mamlasos
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: pon 12 dub 2010 16:41

nevím mno

Příspěvek od Mamlasos »

Tak zase vyšlapávat slepé cestičky se mi nechce. ;)


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: nevím mno

Příspěvek od poota »

Mamlasos píše:Tak zase vyšlapávat slepé cestičky se mi nechce. ;)
Jestli to chceš dělat doma podle toho, co píšeš hned na začátku vlákna, tak to bude sice osvědčená cesta, ale i tak jsem na Tebe zvědav.
Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: někdo

Příspěvek od Waldes »

1220 píše:Ale nevím kde zde na foru snad prý dělal pokusy s vodním sklem.
Selen se užíval do fotodiod kdysi.
Tuhnutí vodního skla ve vysokonapěťovém poli ???????By mohlo dát zajímavou
strukturu
Co to vlastně tropil ten Soboljev ?
K.
Tuhnutie vodného skla ? Jedine tak schnutie, tak sa hovorí odparovaniu vody z roztoku !!!

Sobolev to je iná otázka, ale to si poľahky prečítaš v udelenom patente. A je to zaujímavé čítanie, len čo je pravda.
Waldes.


Nieje nič nové, len zabudnuté ...
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

křemičitan sodný

Příspěvek od laik »

Zdravím
trochu jsem z tím laicky začal experimentovat já ,v souvyslosti z piezo jevem
vodní sklo a akvarijní křemičitý písek 0,2mm
tato směs je po vytvrzení ale hodně porézní ,což je daný asi tím ,že vodní sklo je jen 35% roztok..
pokud by se ale výsledný výrobek několikrát máčel znova v tom skle a nechal uschnout tak bude určitě hustější......
každopádně tento výrobek má ,i vzhledem ke své poréznosti ,velice vynikající izolační vlastnosti ,určitě lepší než pláty na raetoplánech :D
a přidáním ruzných přímesí které jsou součástí P a N polovodičů by teoreticky šel sestrojit i nějaký ten hodně laický polovodič....
ale účinost..????
..zatím pro nedostatek času si z touto křemičitou hračkou moc nehraju....

.....no každopádně pokud by ale takto podomácku vyrobená součástka byla velikosti třeba .......pyramid........ to už je jiná....

http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 3&start=15


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Polarizace

Příspěvek od 1220 »

Jako tmel je to skvělý: vodní sklo + pudr popř děcký zásyp , co už se nedělá, a to až do 1000 st C ...........
Aby to mělo větší smysl teď mám na mysli Laikovy pokusy , bude třeba nějak ty kousky co se z nich pak krystaly tvoří, napolarizovat.
Třeba mezi póly podkovovitého magnetu zesílené třeba neodymem.
Nebo jiná cesta:Mezi póly magnetu nechat ztuhnout směs jemného křemeného písku a epoxidu popř dentakrylu, popř se podívat na stopu, která vede k odlévání
pyramidálních kamenů, kterou někteří výzkumníci považují za prokázanou.
K.
Laiku : :good:


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

polarizace

Příspěvek od laik »

Zdravím
dík za :good:
i přes to že jsu naprostej laik ,jsem měl stejný nápad ohledně polarizace křemene při schnutí hmoty křemenýho výrobku ,bud v mag.poli ,nebo elektrickým....
měl jsem takovou vizi si takhle "nastavit" třeba schnoucí destičku o tlouštce 2mm tak aby všechny "kamínky" křemene byli nastaveny jedním směrem ,aby síla pusobící na tuto destičku působila "kolmo na optickou osu" křemene a tak vznikal piezo. el jev.....inspirovalo mě k tomu toto :

4.2.4.2 Piezoelektrické snímače tlaku
Při působení mechanických deformací dochází u některých druhů krystalů ke vzniku elektrického náboje. Tento děj je reciproký; přiložením střídavého elektrického pole se krystal mechanicky rozkmitá. Uvedené vlastnosti vykazuje např. křemen, titaničitan barnatý a olovnatý, některé makromolekulární látky a jiné. V praxi se nejčastěji využívá vlastností SiO2 a BaTiO3. Piezoelektrický element získáme z krystalu křemene (obr. 4.19) tak, že vyřízneme destičku, jejíž hrany budou rovnoběžné s jednotlivými osami krystalu (X - osa elektrická, Y - osa mechanická, Z - osa optická). Působí-li síla kolmo na optickou osu, krystal se zelektrizuje a na plochách kolmých na elektrickou osu se objeví elektrický náboj.

a přiložený obrázek v souboru mag.snímače tlaku
.......
(a vůbec ,hodím sem celej doc. co jsem tak našel o křemíku...možná to bude někoho zajímat.....)

no možná by toto mohlo fungovat i u fotoelektrickýho jevu ....když světlo bude pusobit na optickou stranu krystalu..????..
jen to chce nastavit ty krystaly zase jiným směrem.....
nevím.....možná to vše nikam nevede .....ale když už byla řeč o domácí výrobě fotoelekrickýho článku tak vydím že nejsu sám takovej blázen co vymejší blbosti.... :lol:
ale takovejch je nás tady asi spousta že?

ps: možná by šlo dobře "nasměrovat" hodně jemnej křemíkovej prášek tak do 0,1mm
no kdo máte čas ,tak to mužete zkoušet ,mě ted když neprší zase čeká zahrada ..........
a ne že si to pak necháte patentovat :D ...........

ps:ten dentakryl nevím....to by mezi křemenem vznikly izolační mezery ,proto jsem hledal buď nějaký vodivý pojivo ,nebo něco co to slisuje natěsno k sobě a to vodní sklo je myslím dobrá varianta :ethink:
nebo voda???..... možná stačí vlhkost......jako třeba když v egyptě ještě pršelo ,pyramidy byly kompletní a mohli generovat hooodně "náboje" ,nebo jak tu energii nazvat....éter.....????
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“