Malá vodní elekrárna

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
petr111

ještě malá poznámka

Příspěvek od petr111 »

čelní převodovky pro šnek jsou vyřešené, větší problém je mazání spodního ložiska pod vodou - ale to je také vyřešené.
Znovu upozorňuji, rychloběžnou turbínu nejde zapojit bez garantovaného obtoku a ochraně vodních živočichů, šneka ano.
Jediná nevýhoda je vstupní investice, rychloběžka je samozřejmě menší.....


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: ještě malá poznámka

Příspěvek od Akord »

Na mazání, nebo spíše vydírání spodného ložiska jsem jednou pohorel. Mel jsem ho kluzné, protože jsem si to netroufl tlakove tesnit, a vydral se mi na nerezu za týden teflon, za mesíc mosaz, za pár mesícu se silonovým pouzdrem naopak nerezová část hrídele. Mikropísek ve vode zatlačený v silonovém pouzdru brousil vše. Pak jsem použil nitridovaný pístní čep z mopedu v tom silonovém pouzdru, drželo to temer 2 roky. Príšte bych se snažil to zvednout radši nad vodu a hrídel udelat pokud možno kus letmou z trubky. Nebo použít dvojitou mechanickou ucpávku SiC a uprostred vazelínu. Pro šnek jsou však nároky zrejme menší, protože házivost nebude tolik kritická. Rychlobežka musí mít obtok, ale šnek bez obtoku si taky neumím predstavit za stejných podmínek. Porádná rychlobežka nemusí být taky levná. Nechci tím ale ríct, že se šnek za určitých okolností nehodí jako dobré rešení.

Jiná alternativa je treba zubové čerpadlo, nebo Rootovo dmychadlo z treba z gumy, kvuli nečistotám, jsou i mnohé jiné podobné objemové čerpadla, které mají jistý problém s nečistotami, poskytnou však dostatečné otáčky a dobrou účinnost mnohem méne závislou na spádu a prutoku, než nedostatečne regulované turbíny. Pokud se správne zvolí kompromis mezi tesností a propustností drobných nečistot jako listí a drobné části, které je treba na vstupu omezit sítem, které se zase zanáší. Určité problémy s nečistotami muže mít i šnek, nejenom turbina. Je to rozhodující otázka pri výberu typu vodního stroje.


Uživatelský avatar
jarop
Stálý člen
Příspěvky: 89
Registrován: stř 08 lis 2006 12:47
Bydliště: Košice
Dostal: 1 poděkování

generátor z motora s prevodovkou

Příspěvek od jarop »

Chcem si postaviť takú minielektrárničku na potok.
Problém je s pomalou rýchlosťou.
Našiel som zaujímavé zariadenie s už sprevodovaným DC motorom.
Je to akumulátorová vrtačka. Tieto majú planétové prevodovky, niektoré drahšie modely aj viacstupňové.

Neviem aký môže dať napatie a výkon. Ak niekto máte aku-vrtačku, alebo aku-skrutkovač, môžte to vyskúšať ?


Jaro
Uživatelský avatar
jarop
Stálý člen
Příspěvky: 89
Registrován: stř 08 lis 2006 12:47
Bydliště: Košice
Dostal: 1 poděkování

turbína

Příspěvek od jarop »

V turbínach sa príliš nevyznám. Priemyselné typy turbín tu nemôžem dávať. Možo bude stačiť lopatkové koleso. Možno savonius. Nechcem nič zložité. Potok je malý, takže vrtuľová turbína sa asi nehodí. Ak by som použil motor s prevodovkou, je jasné že potok musí dávať dostatočný tlak. Teslova turbína tu tiež asi nepomôže. Pozriem ešte na stránky mveenergetiky.


Jaro
Uživatelský avatar
Iv
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1080
Registrován: sob 07 říj 2006 17:51
Dostal: 8 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Pro Jarop

Příspěvek od Iv »

Třeba se Ti bude hodit toto od Nobodyho,je to dobrá práce........
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


petr111

Re: turbína

Příspěvek od petr111 »

jarop píše:V turbínach sa príliš nevyznám. Priemyselné typy turbín tu nemôžem dávať. Možo bude stačiť lopatkové koleso. Možno savonius. Nechcem nič zložité. Potok je malý, takže vrtuľová turbína sa asi nehodí. Ak by som použil motor s prevodovkou, je jasné že potok musí dávať dostatočný tlak. Teslova turbína tu tiež asi nepomôže. Pozriem ešte na stránky mveenergetiky.
Archimeduv šroub.....psal jsem o tom v jiném vláknu


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Jarop: napíš prietok a celkový spád na úseku (pred a prípadne aj za turbínou, úsek môže byť tak dlhý, až kam dočiahneš prívodnou napr. novodurovou rúrou).


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

turbína

Příspěvek od poota »

jarop
Ve sborníku Udělej si sám č.56 a 57 je návod na stavbu vodní mikroelektrárny, v němž je konstrukce turbíny podrobně popsaná. Pokud máš chuť experimentovat, myslím, že daleko větší účinnosti bys mohl dosáhnout s Schaubergerovou sací turbínou. Její další výhodou je to, že se dá jako stavba zabudovat do břehu potoka daleko méně nápadně.


Skopal
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: úte 16 pro 2008 16:22

Využití vodního toku pro výrobu elektřiny

Příspěvek od Skopal »

Zdravím všechny a chtěl bych poprosit o rady, nápady, návody atd., které se týkají využití vodního toku pro výrobu elektrické energie.
U domu mi teče větší potok a proudem jeho vody bych chtěl pohánět mlýnské kolo asi o průměru 120 cm. Ze středu bubnu bych vyvedl hřídel, která by přes převody poháněla:
a)alternátor z auta 12 nebo 24 V a přes měnič napětí na 230 V.
b) nějaký pomaluběžný alternátor
c) vykuchat z centrály generátor.

Chtěl bych docílit alespoň výkonu 2-3KW(možná míň), otáček jsem schopný dosáhnout kolem 1600ot/min. A také sinusový průběh.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »



"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
jarop
Stálý člen
Příspěvky: 89
Registrován: stř 08 lis 2006 12:47
Bydliště: Košice
Dostal: 1 poděkování

Re: Mikroelekektrárna

Příspěvek od jarop »

Akord píše:Já udelal dve 100W mikroturbiny.
Môžem sa ťa spýtať aké to boli turbíny ?
Rád by som sa ťa spýtal na ponceletovo koleso. http://mve.energetika.cz/vodnikolaDD/poncelet.htm
Potok má prietok tak 10-20l/s. Spád je na tom úseku maličký. Rýchlosť asi 0,75m/s.
Zdá sa mi, že môžem využiť len slabú kinetickú energiu vody. Preto by som rád použil homemade ponceletovo koleso. Urobím ho široké asi 70cm.
Chcel by som urobiť mikroelektrárničku na malom potoku tak do 30-40W.
Ako sa má vypočítať spád na potoku, z akej vzdialenosti sa má počítať ? Potok môže mať spád desiatky metrov ale na kilometrovej dlžke.
Koleso bude brzdiť vodu a tým za voda nahromadí a zvýši tlak ?
Ako generátor použijem buď doskový alebo možno motor z aku vrtačky.
Prípadne krokový motor ak zoženiem.
Rád by som len chcel tvoj názor, či to koleso je vhodné alebo či je niečo lepšie, ty sa v tom vyznáš.


Jaro
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Mikroelekektrárna

Příspěvek od Akord »

Robil a počítal som Jonvalovu turbínu(podobná Girardovej, iba plnotlaká, staršie typy turbín s nižším merným výkonom, ale naoplátku pomerne blbovzdorné), a verziu peltonky s vysokými mernými otáčkami. Ak si to spočítaš, tak už 0.5m spádu nesie obvykle niekoľkokrát väčšiu energiu, než je kinetická (rýchlosti vody bežne okolo 1m/s). Aj Ponceletovo kolo sa normálne robí na tlakovú energiu, nie na kinetickú. Čím chceš vyššie otáčky, tým menší treba priemer, lopatky sa však nesmú zahltiť, lebo to sú čisté straty vírením. Spád sa počíta na celom úseku, ktorý vieš využiť, vrátane zodvihnutia hladiny stavom a pod. Je možné použiť výškový rozdiel pred aj za turbínou, ale v prípade kola, či rovnotlakej turbíny iba pred. Počíta sa rozdiel voľných hladín, ktoré vieš dosiahnuť na úseku buď pomocou rúry, alebo stavu. Krokový motor je nevhodný pre mizernú účinnosť a hluk, viď susedné vlákno. Treba zháňať väčšie motory s PM, tie môžu byť vhodné aj účinné.


Dvell
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: pát 05 čer 2009 20:15

Peltonova turbína?

Příspěvek od Dvell »

A co takhle chuťovku? Peltonku (značka: "maličká") stačí jí maličký průtok ale chce větší převýšení.. (my se učili od 50- do tisíců metrů) ale to je pro velké elektrárny.. účinnost takřka 100% vím že sme to počítali, ovšem tvar lopatek je chuťovka :)
Mno každopádně podobným pokusům fandím bohužel jedniná voda kterou v okolí mám kromně vodovodu je asi 5metrů v hloubce studni.. na druhou stranu aspoň nehrozí že budu mít v počítači nechtěné vodní chlazení.. Viděl jsem také že bylo obyčejné mlýnské kolečko jen tak na břehu řeky a točilo čerpadlem které hnalo vodu na zalévání -prostě paráda..

Dvell


Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Re: Mikroelekektrárna

Příspěvek od Elektro »

jarop píše:
Potok má prietok tak 10-20l/s. Spád je na tom úseku maličký. Rýchlosť asi 0,75m/s.
Zdá sa mi, že môžem využiť len slabú kinetickú energiu vody.
A čo tak niečo podľa Viktora Schaubergera ? Len je to otázka rentability a prípadnej pokuty za nepovolenú stavbu.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

a co větší vodní elektrárna ???

Příspěvek od A(&F) »

... během uplynulého víkendu jsem naložil rodinu a jeli jsme se podívat k nedalekému nově vznikajícímu jezeru, které bude větší než Mácháč ...

... při pohledu na rozbouřené vody z průmyslového přivaděče jsem se zamyslel, kolik by asi tak šlo vyrobit eletrické energie z přicházející vody ... nechtěl by to někdo zkusit nahrubo vypočítat ??? ... prosím ... jen tak, třeba pro srandu králíkům ... ;)

přítok: 1,2 m3 / sec
využitelný "náhon": cca 30m po sklonem 25-30°
celková kapacita jezera: 69 mil. m3 ... předpoládá se ale, že tam nateče něco kolem 80 - 95 mil. m3 (průsaky)

možná získaná energie: ... ???

http://www.youtube.com/watch?v=5eJfkyPr ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=TBqNvG2t ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=j3vy5DEL ... re=related

... dík ... A(&F) ...

Obrázek
zdroj: http://litvinov.sator.eu/clanky/napoust ... o-148.html


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“