Magnetem natáhneš pružinu, ta se sama opět stáhne, magnet opět natáhne a stále dokola.
Když to uděláš dost velký a silný, možná to utáhně i alternátor a nebudeš na chatě potřebovat ani drahou elektriku od ČEZu, viď, šikulo?
...musím oponovat,....magnet...resp.směs prvků , které se po zásahu mag. polem v lisu za jistých podmínek stanou pernamentními magnety také není zadarmo....buky píše:Já bych chtěl oponovat.
Magnet je zdrojem energie, proto že ak zavěsíš pružinu (siloměr) jedním koncem o strop a na druhém konci bude magnet, který se přiblíži ku kovové desce na podlaze, tak dojde k natáhnutí pružiny.
A k natáhnutí pružiny potřebuješ energii.
Chci poukázat na něco jiného: Energie je definována jako schopnost konat práci W=F.s, a to magnet dokáže, ovšem jen do určitého momentu a to je např. natáhnutí pružiny, ale to je tak všechno, pak je konec pohybu.hatlík píše:Máš výborné nápady, teď už takovou věc jen postavit.
Magnetem natáhneš pružinu, ta se sama opět stáhne, magnet opět natáhne a stále dokola.
Když to uděláš dost velký a silný, možná to utáhně i alternátor a nebudeš na chatě potřebovat ani drahou elektriku od ČEZu, viď, šikulo?
Hoď mi to prosím do nějaké rovnice - asi těžko chápu či co.buky píše:Na to aby vznikl např. neodym magnet určitě potřebuješ energii, ale umíš si představit že dojde k zacyklení MM?
Pak vrátí energii několika milionů násobně více, jako bylo použito při jeho výrobě
Tak tu pružinu spočítej, aby byla dost silná a stáhla se zpátky sama.buky píše:Abych se pružina opět stáhla na to potřebuju opět práci navyše, ale odkud ji vzít!
A právě na tomhle pracuji, je možné objevit v MM konstrukci sílu navyše aby došlo k zacyklení?
Jednoduše: Ak bych spořeboval na výrobu jedného neodymu 10 kwh a v MM jich bude 10, tak to je 100kwh.Jim68 píše:Hoď mi to prosím do nějaké rovnice - asi těžko chápu či co.
Dík.
Jasné, promiň. A kde se tam vezme těch 10GW stálého výkonu? Nebo Ty děláš teď výkon v kWh? Trochu se v tom zamotávám. Nejsou to prosím zcela rozdílné veličiny? Já na elektriku moc nejsem. 10VA alternátor je na tohle přece strašně slabý? Dá se to někde objednat?buky píše: Jednoduše: Ak bych spořeboval na výrobu jedného neodymu 10 kwh a v MM jich bude 10, tak to je 100kwh.
No a teť připojíš na zacyklenej MM, alternátor z výkonem 10 VA.
Dobrá otázka a zároveň odpověď pro Jima.hatlík píše:A kolik času bude třba, abys dostal těch 100 kWh?buky píše: Jednoduše: Ak bych spořeboval na výrobu jedného neodymu 10 kwh a v MM jich bude 10, tak to je 100kwh.
No a teť připojíš na zacyklenej MM, alternátor z výkonem 10 VA.
Výborně! Vyzkoušej a pak napiš, kolikrát opakovaně nastal přítah!buky píše:Hatlík, máš pravdu že ak spočítam tú pružinu, tak bude opakovane priťahovaná, ale aj tak pohyb po čase prestane a zas potrebuješ silu (prácu) na obnovenie pohybu.
Vzniká všude, kde se ve vodivém prostredí mení indukce. V objemu neodymu se zmena v jednoduchém prípade zanedbává, neco jako clona se bude mírne ohrívat, takže to bude bilanci jen zhoršovat, zvetší se ztráty. Pro pochopení podstaty, nebo overení principu to často lze zanedbat, nebo vhodnou konstrukcí minimalizovat. Ani jsem do do diskuse netahal, nic podstatné se tím nemení.martin11 píše:mezi 2ma magnety žádná indukce nevzniká..../ ale třeba se pletu....
Když základy, tak základy. Já to myslím aplikovat umím. Odkdy je TEG postavený na principu využití chaotického pohybu všemi smery. Neuniklo Ti neco?Jim68 píše: Ach jo. Takže teda základy:
Teplo je chaotický pohyb částic. Domníváš se, že z chaotického pohybu VŠEMI SMĚRY by se ti podařilo rozpohybovat elektrony JEDNÍM SMĚREM???
Vidíš? Zamyslel ses!! Jen tak dál. Zkus to teď aplikovat na Peltierův TEG.
Hatlík, ty lišák jeden, že si mně chtěl natáhnouthatlík píše:Výborně! Vyzkoušej a pak napiš, kolikrát opakovaně nastal přítah!
Pružina stárne a unavuje se stejne jako magnet. Chová se stejne jako magnet, akumuluje energii. Nabíjí, predepíná se stejne jako magnet. Pritažení magnetu je jeho vybití, odtažení odpovídá nabití. Nepopsal jste po dobu 2 let jediný efekt, proč by tomu tak nebylo.Iv píše:Magnet bych tak moc nepřirovnával k pružině, ikdyž si s ním hraješ, fyzikálně by to tak napovídalo. Magnet svými siločarami vyzařuje své mag. pole do okolí atd. Něco podobného se vyskytuje v electretu, ten je taky vyroben uměle a jeho účinnost v prostoru je taky závislá na faktoru času.