Tedy ne že bych s Tebou Slávku nesouhlasil, ale přece jen trochu optimizmu by to chtělo
"Když je nouze nejvyšší, tak je pomoc nejbližší."
A ono to tak většinou i bývá.
To, co se za drahé peníze prodává, mívá kupodivu i spoustu chyb.
Třeba profesionální sázecí programy pro tisk v ceně desetitisíců chechtáků. A objevil se jeden profesor, který si potřeboval tisknout algebraické vzorce, které v nich moc dobře nejdou. Vytvořil tedy, sám a bez držení, naprosto dokonalý sázecí systém TeX (čte se to "tech") a dal ho k dispozici zcela zdarma.
Nebo operační systémy, bez kterých se počítače neobejdou - jejich cena je srovnatelná s cenou počítače. A taky se objevil jeden student, který vytvořil zcela nový operační systém Linux a dal ho k dispozici zcela zdarma.
V obou těchto případech bylo součástí i zveřejnění zdrojových kódů na Internetu, takže kdokoli je může kontrolovat, odstraňovat případné chyby a také vylepšovat nebo doplňovat nové funkce. Právě to u komerčních produktů nejde, aby toho ke svým ziskům nemohla využít konkurence.
V takovýchto případech platí pravidlo: "Čím lepší, tím dražší - ale ty nejlepší jsou zadarmo!"
Situace v "obchodování se zdravím" se mi zdá silně podobná předchozím příkladům - taky tu existuje monopolem udržovaná jistá "úroveň" služeb, na kterých se nehorázně vydělává a není důvod je nějak zlepšovat nebo měnit - a taky tu existuje široká obec nespokojených "uživatelů".
Takže je skutečně jenom otázkou času, kdy se podaří vytvořit nějaký alternativní systém, který bude sestávat z veřejně přístupných informací o skutečně efektivních postupech k udržení a nebo znovuzískání plného zdraví.
Klíčovým je tu opět Internet - cokoli kdokoli napíše, je okamžitě opět komukoli k dispozici a může na to okamžitě reagovat, takže výměna myšlenek a zkušeností není ničím zdržovaná.
Možná i proto to nevidím až tak černě.
Zdravím - poota