Projekt Rádio U Pramene

Internetové vysílání
Odpovědět
Uživatelský avatar
rival
Hlavní admin - živý člověk
Příspěvky: 1220
Registrován: stř 16 lis 2005 9:44
Bydliště: severní­ čechy
Dal: 14 poděkování
Dostal: 226 poděkování
Pohlaví:
Kontaktovat uživatele:

Projekt Rádio U Pramene

Příspěvek od rival »

Pro letošní desáté výročí existence našeho fóra, jsem připravil několik nových projektů. Rádio U Pramene (RUP) je prvním z nich. Inspirací mi byl slovenský Sľobodný vysielač a jeho česká podoba Svobodný vysílač CS. Rychlé šíření aktuálních informací, které mainstream neposkytuje nebo přímo záměrně zamlčuje, se mi jeví v této zlomové době nesmírně důležité.

RUP je myšleno jako rádio nejen pro uživatele fóra, ale i pro všechny ostatní posluchače. Cílem je vznik jednotlivých domácích studií, která budou poskytovat nové informace, vlastní pořady a mnoho dalšího. Jinými slovy, každý uživatel fóra se nyní může zapojit do tohoto projektu a vysílat přímo z domova. Potřebné programové vybavení je již připraveno. Pro vzájemnou komunikaci mezi studii a posluchači (online vstupy) se přednostně využívá Skype. Nutná je jen vlastní aktivita, počítač a připojení k Internetu.

Myslím, že se nám tímto otvírá nové pole působnosti s nepřebernými možnostmi. Každý nápad jak by mělo naše rádio vypadat a co by se v něm mělo vysílat je vítán. Své myšlenky pište do tohoto vlákna. RUP má samozřejmě své webové stránky, na kterých se momentálně pracuje a najdete je na http://radio.upramene.cz Stránky jsou nastavené tak, aby se rádio spustilo hned při vstupu. Od 4.8. 2015 změna - rádio se spouští manuálně. Ovládací prvky rádia jsou vlevo nahoře. Rádio se dá vypnout, znovu spustit a také se dá ovládat jeho hlasitost.

Jelikož mám rád určitý komfort a problematika internetového vysílání mne zaujala, hledal jsem nějaký program, který by umožňoval naladit nejen Rádio U Pramene, ale i ostatní česká a slovenská rádia. Program by také měl být volně šiřitelný a uživatelsky "přítulný". Jako první možnost jsem zvažoval, zda si takový program nevytvořím sám. Po úvaze jsem dospěl ke kompromisu. Vlastní program na poslouchání intrnetových rádií vytvořím (bude mít jednu specialitu, o které něco prozradím až později a bude se to týkat autorských práv), ale nyní mi přišlo mnohem rychlejší použít již nějaký hotový produkt.

Hledal jsem, zkoušel jsem a nakonec jsem se rozhodl pro Screamer rádio. Jedná se program, který byl ve své době velmi oblíben. Byl řadu let vyvíjen a vylepšován. Bohužel jeho poslední verze, kterou Vám tady představím pochází z roku 2010. Potom práce na této verzi programu ustala a dodnes k žádné další aktualizaci nedošlo. Nicméně pro naše účely plně dostačuje. Program navíc obsahuje český i slovenský jazykový balíček. Alfou a omegou všech podobných rádií je databáze stanic. Tedy její rozsah a hlavně aktuálnost. A tady nastal problém. Navíc původní způsob členění rádií podle žánru mi nepřipadal moc přehledný. Situaci jsem vyřešil tak, že jsem vytvořil vlastní update Screamer radia, který aktualizuje nejen česká a slovenská rádia, ale i všechny programové knihovny, potřebné pro správný chod programu. Postup instalace, potřebný software a návod k použití najdete níže pod názvem "Instalace Screamer rádia + update by Rival".

Rád bych se také zmínil o autorských právech. Osa a Intergram jsou organizace, o kterých si řada slušných lidí myslí své. Ale zákon jim umožňuje brát "výpalné" (autorské poplatky) téměř za vše. I za Vaši vlastní hudební tvorbu. A to poplatky nemalé. Není možné legálně provozovat rádio, kde hrajete hudbu a neplatit těmto organizacím. Na kolik takové poplatky přijdou si můžete přečíst níže v příloze "Poplatky za vysílání".

Nejsem hazardér a nechci Vás nutit k vybírání peněz, abychom mohli poplatky zaplatit. Situace by se ovšem výrazně změnila, pokud by se našel nějaký "štědrý sponzor". Zatím tedy půjdeme jinou cestou. V současné době již naše rádio vysílá :D. Vysílá zvuky přírody a mluvené slovo. Zvuky přírody jsou náhradou za hudbu a jsou opravdu relaxační. Sám je často poslouchám při programování. Vysílání je nastaveno tak, že máme asi 70 různých zvukových scén, které se každých 30 min. náhodně mění. Můžete poslouchat šumění deště, mořský příboj, zpěv ptáků, zvuky velryb, praskání ohně a mnoho dalšího. Zvuky jsou reálné, jen jejich mixáž řídí generátor, takže každá scéna by během opakování měla být trochu jiná.
Přílohy
legalni_vysilani.pdf
Poplatky za vysílání
(64.49 KiB) Staženo 524 x


rival - živý člověk
Uživatelský avatar
rival
Hlavní admin - živý člověk
Příspěvky: 1220
Registrován: stř 16 lis 2005 9:44
Bydliště: severní­ čechy
Dal: 14 poděkování
Dostal: 226 poděkování
Pohlaví:
Kontaktovat uživatele:

Instalace Screamer rádia + update by Rival

Příspěvek od rival »

Nyní si popíšeme postup instalace Screamer radia a následně jeho update, který nám jej zaktualizuje. Vše je odzkoušeno na operačním systému Windows 7. Je možné, že na vyšších verzích nastanou nějaké problémy. Proto prosím o zpětnou vazbu, zda je vše plně funkčí i na jiných verzích OS Windows.

Vlastní instalace:

1) Stáhneme níže přiložený soubor screamer044.exe a někam si jej uložíme. Po stažení jej spustíme a vše odklikáme (Next, I Agree, Next, Install, Finish), nic neměníme. Program by se nám měl následně sám spustit a nabídnout seznam jazykových balíčků. Pozor zde je chyba programátora, pro český jazykový balíček musíme vybrat volbu Danish nikoliv Czech, pro slovenský vybereme Slovak a potvrdíme (OK). Následně se program zeptá, zda má při spuštění automaticky hledat aktualizace. Volbu potvrdíme (Ano), i když v současné době nemá smysl. Jak už jsem psal, poslední aktualizace byla v roce 2010. Potom se program spustí. My jej však kliknutím na křížek vpravo nahoře ukončíme a přikročíme k instalaci aktualizace.

2) Stáhneme níže přiložený soubor screamer_by_Rival.exe a někam si jej uložíme. Po stažení jej spustíme a vše odklikáme (Další, Další, Ano, Instalovat, Dokončit), nic neměníme. Nyní by se mělo spustit aktualizované Screamer rádio.
Přílohy
screamer_by_Rival.exe
Nová aktualizace od Rivala ze dne 9.1.2016
(1.41 MiB) Staženo 435 x
screamer044.exe
Instalátor Screamer rádia
(2.64 MiB) Staženo 502 x
Naposledy upravil(a) rival dne stř 20 led 2016 11:17, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Aktualizace přílohy


rival - živý člověk
Uživatelský avatar
rival
Hlavní admin - živý člověk
Příspěvky: 1220
Registrován: stř 16 lis 2005 9:44
Bydliště: severní­ čechy
Dal: 14 poděkování
Dostal: 226 poděkování
Pohlaví:
Kontaktovat uživatele:

Návod - Screamer rádio

Příspěvek od rival »

Návod k obsluze Screamer rádia

Pokud se Vám z nějakého důvodu spustí Screamer rádio v angličtině, přepnutí do svého jazyka provedete následující volbou z horního menu: Settings -> Language -> Czech nebo Slovak. Další popis bude vycházet z českého jazykového balíčku. Ve slovenštině je to podobné.

Nejčastěji používanou volbou z horního menu " Soubor, Nastavení, Oblíbené, Rádia, Záznam, Pomoc" jistě budou nabídky Oblíbené a Rádia. V Oblíbených jsem Vám přednastavil čtyři, dle mého názoru zajímavá rádia. Naše Rádio U Pramene je jako první :). Humor je rádio, kde hrají po celý den různé scénky. Samozřejmě si sem můžete přidat jakákoliv další rádia, která se Vám budou líbit. Postup je následující: Spustíte si patřičnou stanici z nabídky Rádia, kliknete na Oblíbené a vyberete Přidat k oblíbeným. Jiný postup je třeba ukázán zde

Nabídka Rádia obsahuje databázi téměř všech rádií z ČR a SR. Rádia jsou řazena dle abecedy, případně dle logiky. Je velmi pravděpodobné, že mi nějaké rádio uniklo. Takže uvítám Vaše připomínky a databázi mohu průběžně aktualizovat. Členění podle Žánru je následující. Pod položkou Interpreti jsou schována čtyři rádia, která hrají 24 hodin pouze jednoho interpreta, zpěváka nebo skupinu. Mluvené slovo obsahuje rádia, kde převažuje mluvené slovo nad hudbou. Tady bych chtěl upozornit na nabídku Pro děti, která zahrnuje několik dětských rádií, kde se hrají samé pohádky a pohádkové písničky. Pro věřící je seznam rádií s křesťanskou tématikou. Sport skrývá dvě sportovní rádia. Vážná hudba nabízí čtyři rádia se zaměřením na vážnou hudbu. A nakonec Zajímavosti, tam jsem dal nevšední vysílání. Tedy poslech leteckého provozu, živé přenosy z Baziliky na sv. Hostýnu a hasiče.

Záznam nám umožňuje spustit nahrávání a vysílanou relaci si nahrát. Jednostopý mód je vlastně mono. Standartně se vysílá stereofonně, ale nahrávat můžeme i monofonně. Zde také najdeme nabídku Otevřít složku nahraných. Taktéž můžeme okamžitě spustit nahrávání kliknutím na tlačítko Nahrávat. Nahrávání ukončíme stiskem tlačítka Stop.

Nastavení, zde bych upozornil na možnost vybrat si jazykový balíček a na Efekty, které obsahují volbu Kompresor (samočinná hlasitost). Pokud bude třeba, můžete tuto volbu aktivovat a tiše znějící rádia budou automaticky zesílena.

Soubor obsahuje nabídku Historie, kde se Vám zobrazí pět naposledy poslouchaných rádií.

Pomoc, zde najdete Deník. V deníku se zaznamenává aktivita Screamer rádia od jeho spuštění. Pokud se chcete přesvědčit, zda máte opravdu aktualizovanou verzi Screamer rádia, tak si klikněte na nabídku O Screamer rádiu a nadpis otevřeného okna by měl obsahovat "... & Rival".

Jediný neduh na který jsem narazil je, že rádio neumí z vysílaného streamu správně načíst znaky s diakritikou, takže písmena s háčky jsou zobrazována jako nesmyslné znaky. Třeba u názvu právě přehrávané skladby. Rádia, která diakritiku nepoužívají jsou zobrazována bezchybně.

Pokud narazíte na nějakou chybu v jazykovém balíčku nebo budete vědět o nějakém rádiu (ČR, SR), které v databázi schází, neváhejte mi to sdělit a já zjednám nápravu.

Tomuto projektu jsem věnoval stovky hodin svého volného času, takže se vůbec nebudu zlobit, pokud mou snahu oceníte nějakým grošíkem 8) na účet: 2100350795 / 2010 jako VS můžete napsat své uživatelské ID, které naleznete po kliknutí na "Uživatelský panel" (vpravo nahoře) uprostřed lišty a do poznámky pro příjemce napište "Rádio" nebo "RUP".

Budu rád, když se Vám aktualizované Screamer rádio stane každodenním společníkem a bude Vám přinášet radost, tak jako mně. Přiznám se, že klasické FM rádio již téměř neposlouchám. Šiřte jej prosím mezi své známé a klidně jej sdílejte i na Fejsku...


rival - živý člověk
Uživatelský avatar
rival
Hlavní admin - živý člověk
Příspěvky: 1220
Registrován: stř 16 lis 2005 9:44
Bydliště: severní­ čechy
Dal: 14 poděkování
Dostal: 226 poděkování
Pohlaví:
Kontaktovat uživatele:

Přehrávač rádia na FUP

Příspěvek od rival »

Přidal sem přehrávač rádia i na stránky našeho fóra vlevo nahoře. Pro poslech rádia je nutné jej manuálně spustit. Má tři ovládací prvky: Zapnout, vypnout a nastavení hlasitosti. Pokud chcete poslouchat rádio a zároveň procházet fórum, je třeba otevřít fórum ve Vašem prohlížeči ve dvou oknech. V jednom aktivujete rádio a ve druhém normálně pracujete s fórem. Jinak se Vám bude rádio po každém kliknutí automaticky vypínat.


rival - živý člověk
Uživatelský avatar
rival
Hlavní admin - živý člověk
Příspěvky: 1220
Registrován: stř 16 lis 2005 9:44
Bydliště: severní­ čechy
Dal: 14 poděkování
Dostal: 226 poděkování
Pohlaví:
Kontaktovat uživatele:

Web Rádio U Pramene

Příspěvek od rival »

Upravil jsem kód a nyní by se měl přehrávač rádia na webu http://radio.upramene.cz zobrazovat i uživatelům na mobilních zařízeních. Pokud narazíte na nějaký problém, obratem mne prosím informujte.


rival - živý člověk
Maxicek
Nový člen
Příspěvky: 20
Registrován: ned 26 zář 2010 12:53
Bydliště: Severní Morava
Dal: 5 poděkování
Dostal: 4 poděkování

Re: Projekt Rádio U Pramene

Příspěvek od Maxicek »

Dobra prace, panove! THX


Ten, kdo je dostatečně odvážný a vytrvalý, aby celý život hleděl do temnoty, spatří v ní jako první záblesk světla.
deʒa vy
Zasloužilý člen
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 30 dub 2015 9:17
Dal: 86 poděkování
Dostal: 95 poděkování

Re: Projekt Rádio U Pramene

Příspěvek od deʒa vy »

Jednoduchý návod na inštalovanie radio stream pre uživatelov s Linuxom - http://unix.stackexchange.com/questions ... o-in-linux .


Být sám sebou má za následok vyhostenie mnohými luďmi, podrobenie se prianiu iných má za následok být vyhosteným sám v sebe... Príroda nerobí žiadne skoky... Míerou chápania člověk pracuje na sebe, mierou nechápania na toho, kdo chápe víc...
Peťas51
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: úte 22 črc 2008 22:42
Bydliště: Oprava
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Projekt Rádio U Pramene

Příspěvek od Peťas51 »

Rivale, klobouk dolu, radio má budoucnost. S chutí jsem si poslechl rozhovor z 7.srpna, mluvili mi z duše, ale je možno ho někde stáhnout dejme tomu v MP3-4 a ne dlouhodobě streemovat a nahrávat přes screamer. To samozřejmě není problém, jen si chci ušetřit 2,5 hoďky nahrávání. Je spousta programů co to umožňují. Můj 90ti letý otec sice jakžtakž zvládá novou chytrou TV co jsme mu koupili k narozkám, ale bez připojení k netu, a když bych ten rozhovor přinesl na flešce tak by ho určitě zaujal. (nejde jen o mého otce(90),je to velmi zajimavé téma i pro ostatní) Díky P.


Uživatelský avatar
rival
Hlavní admin - živý člověk
Příspěvky: 1220
Registrován: stř 16 lis 2005 9:44
Bydliště: severní­ čechy
Dal: 14 poděkování
Dostal: 226 poděkování
Pohlaví:
Kontaktovat uživatele:

Jak uložit odvysílaný pořad

Příspěvek od rival »

Peťas51 píše:... Můj 90ti letý otec sice jakžtakž zvládá novou chytrou TV co jsme mu koupili k narozkám, ale bez připojení k netu, a když bych ten rozhovor přinesl na flešce tak by ho určitě zaujal. (nejde jen o mého otce(90),je to velmi zajimavé téma i pro ostatní) Díky P.
Děkuji za kladnou reakci. Nahrát odvysílaný pořad na flešku opravdu lze ;). Stačí zajít do archivu vybrat daný pořad a spustit přehrávání. Následně klikneme pravým tlačítkem myši na přehrávač (nejlépe na tlačítko pauza/spustit) a vybrat nabídku "uložit" (uložit audio, uložit video, uložit jako - záleží na používaném internetovém prohlížeči). Tím by mělo dojít k uložení pořadu jako souboru mp3 do vybraného adresáře...


rival - živý člověk
Peťas51
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: úte 22 črc 2008 22:42
Bydliště: Oprava
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Projekt Rádio U Pramene

Příspěvek od Peťas51 »

Svělé, funguje to přesně tak. Díky.


Uživatelský avatar
rival
Hlavní admin - živý člověk
Příspěvky: 1220
Registrován: stř 16 lis 2005 9:44
Bydliště: severní­ čechy
Dal: 14 poděkování
Dostal: 226 poděkování
Pohlaví:
Kontaktovat uživatele:

Nové webové stránky RUP

Příspěvek od rival »

S potěšením mohu oznámit, že naše rádio má nový "webový kabát". Ještě musím dodělat několik drobností, ale už nyní můžete rádio otestovat na známé adrese http://radio.upramene.cz


rival - živý člověk
Uživatelský avatar
rival
Hlavní admin - živý člověk
Příspěvky: 1220
Registrován: stř 16 lis 2005 9:44
Bydliště: severní­ čechy
Dal: 14 poděkování
Dostal: 226 poděkování
Pohlaví:
Kontaktovat uživatele:

Aktualizace Screamer rádia

Příspěvek od rival »

Udělal jsem malou aktualizaci Screamer radia. Týká se jen rádií s převahou mluveného slova. Konkrétně bylo přidáno Svobodné rádio a aktualizoval jsem vysílací streamer Svobodného vysílače a Slobodného vysielača, takže je opět můžete poslouchat. Vy, kdo již máte Screamer rádio nainstalované můžete stáhnout níže uvedenou přílohu, následně ji spustit a vše odklikat. Při instalaci dojde k přepsání rádií v menu Oblíbené. Pokud jste si tam přidali nějaká svá oblíbená rádia, tak si je tam po instalaci budete muset znovu přidat.
Přílohy
screamer_by_Rival.exe
Nový update Screamer rádia.
(1.41 MiB) Staženo 430 x


rival - živý člověk
Uživatelský avatar
rival
Hlavní admin - živý člověk
Příspěvky: 1220
Registrován: stř 16 lis 2005 9:44
Bydliště: severní­ čechy
Dal: 14 poděkování
Dostal: 226 poděkování
Pohlaví:
Kontaktovat uživatele:

Rozšíření hlavní nabídky RUP

Příspěvek od rival »

Hlavní nabídku Rádia U Pramene jsem rozšířil o položku "Aktuálně". Jak už název napovídá, budou zde uveřejněny aktuální informace, týkající se RUP. Momentálně zde najdete výpis všech pořadů nově zařazených do Archivu.


rival - živý člověk
Uživatelský avatar
arabela777
Starší člen
Příspěvky: 111
Registrován: sob 28 srp 2010 14:25
Dal: 61 poděkování
Dostal: 38 poděkování

Re: Projekt Rádio U Pramene

Příspěvek od arabela777 »

Líbí !!! Pan VK z Aeronetu - Planovana cenzura Internetu (!)
http://radio.upramene.cz/web/aktualne.php


Odpovědět

Zpět na „Rádio U Pramene - RUP“