Realistický koutek pro Nadšence

Vstup do sekce

Moderátoři: rival, sano

aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Realistický koutek pro Nadšence

Příspěvek od aNONym »

Vlákno čisté, neupravené, 4.7.2012 SDK

Jelikož mi Akord z ryze osobních důvodů neumožnil přístup do sekce Realistů, zakládám toto místo i pro ostatní "zapovězené Nadšence", jenž ale mají potřebu se vyjádřit k tam probíraným tématům. ;) Non

Prosím, abyste vždy uváděli původní návrh název příspěvku + odkaz na něj.
Naposledy upravil(a) aNONym dne ned 18 říj 2009 15:55, celkem upraveno 1 x.


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Tepelné čerpadlo napájené teplem a chlazení pomocí tepla

Příspěvek od aNONym »



The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Uživatelský avatar
spaceball
Zasloužilý člen
Příspěvky: 614
Registrován: úte 05 kvě 2009 20:25
Bydliště: 48°15'N 16°22'E

re

Příspěvek od spaceball »

Rovněž mi byl zamítnut přístup (z osobních důvodů) o který jsem žádal ještě před správou tamního moderátora... Obrázek

Obrázek


Spaceball Obrázek
_________________
To není průmyslové znečištění, co poškozuje naše životní prostředí. Jsou to nečistoty ve vzduchu a vodě, které za to mohou. G. W. Bush
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Antigravitace

Příspěvek od 1220 »

Tak mně byl přístup povolen navzdory tomu, že jsem nežádal , ale nevím jestli je to dobře nebo špatně, nevěšte hlavu prosím.
Pravda je jenom jedna.Emoce někdy kalí pohled na skutečnost.........
Zatím jsem udělal dvě velikosti komolých šestihranů, ale není dokončeno, pak k tomu má být generátor kmitů cca 210 Hz
Akustický.
Bohužel mně ale hrozí přechod na zimní spánek, a přemíra prací rozdělaných je realita všedního dne, tak toho moc nečekejte :|
K.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Antigravitace

Příspěvek od A(&F) »

Karel DR píše:Pravda je jenom jedna.Emoce někdy kalí pohled na skutečnost.........
K.
... ;) ... :D :D ... 8) ...

(jo, zkus o tom někdy vyprávět severočechům :lol: :lol: :lol: )


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Antigravitace

Příspěvek od poota »

Jako Nereálně Nereálný Nerealista jsem si sice přečetl Tvůj příspěvek v sekci Realistů, ale přispívat je mi tam zapovězeno, čili odpovídat Ti mohu pouze tady: obrázek je krásný, ale včelího křídla. Pokud vím, mělo by se jednat o "fintu" ryze čmeláčí - zatím se stále pídím po vrakovišti čmeláků, leč doposud marně.
Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Antigravitace

Příspěvek od 1220 »

poota píše:- zatím se stále pídím po vrakovišti čmeláků, leč doposud marně.
Zdravím - poota
Taky zdravím, problém mám stejný, uhynulých vos je tu dost, leč čmelda jediný není.
Až ho dopadnem, tak ho zvětšíme vícekrát a uvidíme. Podle fotek měl Grebennikov včelo- čmeláky velký jako sýkorky, a kupodivu jejich latinský název co uvádí nebyl k nalezení jinde :|
K.
Upřesňuji: mnou nenalezený jinde
K.


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Antigravitace

Příspěvek od la »

Karel DR píše:
poota píše:- zatím se stále pídím po vrakovišti čmeláků, leč doposud marně.
Zdravím - poota
Taky zdravím, problém mám stejný, uhynulých vos je tu dost, leč čmelda jediný není.
Až ho dopadnem, tak ho zvětšíme vícekrát a uvidíme. Podle fotek měl Grebennikov včelo- čmeláky velký jako sýkorky, a kupodivu jejich latinský název co uvádí nebyl k nalezení jinde :|
K.
Upřesňuji: mnou nenalezený jinde
K.
Ahoj.Posílám aspoň obrázky. :D
http://www.commanster.eu/commanster/Ins ... arius.html
a ještě mraky obrázků (netušil jsem že se jmenuje tak hezky "Bombus")
http://images.google.com/images?hl=cs&q ... =0&ndsp=20
:smoke: :pivko:


Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Antigravitace

Příspěvek od Aquarius1 »

Jelikož i já bych se rád vznášel,opráším mikroskop a jdu nějakého toho Bombuse někam lapnout :mrgreen:


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Kompresor v rekuperaci

Příspěvek od A(&F) »

( http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 0182#50182 )
gromit píše:
Ilem píše:Příteli, naprosto přesně vím, jak jsi to myslel. Ale mohu tě ubezpečit, že tepelným čerpadlem v rekuperaci žádné teplo navíc nezískáš. Krom toho, které jsi tam dodal kompresorem. Ohřeješ pouze míň vzduchu na vyšší teplotu. celkové množství využitého tepla bude teoreticky stejné, v praxi však menší než při klasické rekuperaci. Správně navržená protisměrná rekuperace dokáže využít 80 - 90 procent odpadního tepla. Dalo by se využít i téměř 100 procent, ale jako vždy se jedná o kompromis. Tentokrát mezi účinností a rozměry.
Takže v praxi to vypadá asi tak: vzduch odsávaný z místnosti - teplota 20°C, venkovní teplota 0°C. Po průchodu klasickým rekuperačním výměníkem a poměrem množství vzduchu odváděného:přiváděnému = 1:1 půjde ven vzduch 2-4°C a do místnosti 16-18°C.
nějak mi to dneska nepálí - "protisměrná rekuperace", jasný. Ochlazovat dál vystupující vzduch pod teplotu vstupujícího už opravdu nebudu navrhovat...
.. to je sice pravda, že tím žádné další teplo "jakoby" nezískáš, ale je to velmi jednoduše realizovatelné ... to zkrátka vezmeš obyčejnou pokojovou klimošku za pár tisícovek (zvláště teď , když jsou všude v "poletním" výprodeji), přiděláš jí ještě jednu hadici, co také půjde ven (jenž původně není potřeba) a máš rekuperaci jako fík ... navíc i se základní filtrací vzduchu ... 8) ... a k tomu všemu jako návdavek neomezený přísun "rádoby destilované vody" ... ;) ... přes léto ji pak můžeš nadále používat k "původnímu účelu" ..... dvě hodiny práce ... a rekuperuješ (a přitom větráš :D :D ) ...

... není tedy vcelku problém, abys "Ochlazovat dál vystupující vzduch pod teplotu vstupujícího" ... zvláště pakliže std. topíš elektřinou jsi na tom dokonce o chloupek lépe (jsou-li vnější vývody dostatečně vzdáleny od sebe, by to nenasávalo ten ochlazený zpátky do systému) ... napadají mne ještě i další "békárny", (byť předem podotýkám, že těžce hypotetické), např. proháněním vzduchu o teplotě těsně nad nulou skrz vypnutou chladničku vytvářet další možné úspory v CZK/€/$ či v jiné příhodné měně ... ;)

... jediná podmínka je, aby ta klimoška měla režim "Dehumidity" (nebo-li "odvhčování"), kteréžto je většinou zcela nezávislé na okolní teplotě, protože jinak by se vypínala při poklesu teploty pod 17°C ...

... chceš-li ale při použití stejného zařízení ušetřit ještě větší "chlup", je mnohem výhodnější (umožňují-li to místní podmínky, např. v soukr domečku nebo ve firmě) umístění této mobilní klimatizace třebas do venkovního přístřešku, na chodbu nebo ještě lépe na lehce izolovanou půdu (kterážto je soustředištěm odpadního tepla) ... a používat ji jako klasické TČ vzduch-vzduch ... tedy vhánět pomocí klimatizace ohřátý vzduch "z venku" do místnosti ... a ten "použitý", ať si najde cestu ven kudy chce ... :P

... potom ještě existují další elegantní řešení, např. použitím provozně i nákladově laciné "invertní rekuperace vzduchu" http://www.jakbydlet.cz/clanek/512_inve ... ace--.aspx (zde na fóru již také před časem zmíněnou), ale to je už o úplně něčom iném ... :) ...

... hezký večer všem Nadšencům i Realistům přeji ... A. ...


PeS: ... Ileme, ... ty 2 - 4 stupně jsou někdy secsakramentsky poznat ... ... (to je skoro stejný jako s "centimetry" :mrgreen: )
Naposledy upravil(a) A(&F) dne úte 20 říj 2009 7:51, celkem upraveno 1 x.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
spaceball
Zasloužilý člen
Příspěvky: 614
Registrován: úte 05 kvě 2009 20:25
Bydliště: 48°15'N 16°22'E

Re: Antigravitace

Příspěvek od spaceball »

Aquarius1 píše:Jelikož i já bych se rád vznášel,opráším mikroskop a jdu nějakého toho Bombuse někam lapnout :mrgreen:
Nějak mi ten Bombus rupestris uletěl, ale mikroskop s kamerkou (funguje i s webovou kamerou) je velmi
příjemné řešení ve spojeni s LCD monitorem a ukládáním snímků. :D
Obrázek

Pokus o levnou výrobu tepelného čerpadla jsem zkoušel s dvěma starými ledničkami (na jedné jsem omylem propíchl
výparník, tak proto 2). Čerpadlo mělo příkon kolem 60-80W, ledničkář mi naletoval delší trubičky a naplnil frenonem.
Preparovaný výparník jsem zakopal pod oknem - několika pokusy jsem zjistil, že hloubka je důležitá vzhledem k
tepelné kapacitě - jakmile vymrzne půda, nepojede to. Za chladičem (rozměr chladiče zhruba půl metru x čtvrť metru)
může a nemusí být ventilátor. Hřeje to pěkně i když v porovnání s přímotopem 2kW je to slaboučké, ale ohřeje to
prostor více jak ze 100W žárovky :D (poznámka - termostat nevyhazujte, hodí se). Výpočty jsem nedělal a pro
účely tenkráte mnou zamýšlené to postačovalo. O několik měsíců později kompresor plnil funci dofoukávače duší
biciklů.... :P


Spaceball Obrázek
_________________
To není průmyslové znečištění, co poškozuje naše životní prostředí. Jsou to nečistoty ve vzduchu a vodě, které za to mohou. G. W. Bush
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompresor v rekuperaci

Příspěvek od Ilem »

A(&F) píše:
PeS: ... Ileme, ... ty 2 - 4 stupně jsou někdy secsakramentsky poznat ... ... (to je skoro stejný jako s "centimetry" :mrgreen: )
S tím souhlasím, přesto trvám na tom, že když sečteš ztráty na výměníkách a kompresoru, vyjde levněji klasická rekuperace s elektrickým dohřevem.
Podívej se na to takhle. Do momentu, než se ti vyrovná teplota odcházejícího vzduchu s venkovní teplotou je tepelné čerpadlo ztrátovější, než klasická rekuperace. Na tom se asi shodneme. Domělý zisk vzniká tím, že budeme vycházející vzduch ochlazovat dál pod teplotu okolního vzduchu. V tu chvíli je ale jedno, jestli ochlazuju vzduch z místnosti, nebo ten venkovní. Takže když to podtrhnu a sečtu, je nejlepší klasická rekuperace + tepelné čerpadlo, které hradí ztráty rekuperace. Ale u něj bych se přimlouval za kvalitnější zdroj tepla, než je vzduch (vrt, pramen, slinky(zemní kolektor)).
O tom ale můžeme debatovat do aleluja, ale dokud do jedné místnosti nepostavíme rekuperaci s TČ a zárověň klasickou rekuperaci a nezměříme to, bude to pořád ve stádiu debat. Dalo by se to dokázat i matematicky, ale na to nemám čas.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
spaceball
Zasloužilý člen
Příspěvky: 614
Registrován: úte 05 kvě 2009 20:25
Bydliště: 48°15'N 16°22'E

Re: Kompresor v rekuperaci

Příspěvek od spaceball »

Ilem píše:,,,, Ale u něj bych se přimlouval za kvalitnější zdroj tepla, než je vzduch (vrt, pramen, slinky(zemní kolektor)).
O tom ale můžeme debatovat do aleluja, ale dokud do jedné místnosti nepostavíme rekuperaci s TČ a zárověň klasickou rekuperaci a nezměříme to, bude to pořád ve stádiu debat. Dalo by se to dokázat i matematicky, ale na to nemám čas.
-
jj - rozhodně vzduch ne, pokud jsou k dispozici i jiné zdroje. TČ pracuje dobře i v takzvaném režimu - studenější než
vzduch - masivní absorbér - a tím může byt třeba i zídka kolem pozemku z jižní strany. Ideální je teplota mezi 8 až 13
stupni C.
Plošný zemní kolektor (kromě vrtu, na který musí být asi povolení) se jeví asi jako nejlepší - stabilní teplota bez
velkých výkyvů a teplotní kapacita půdy. Tepelné čerpadlo s faktorem 3 je naprosto ekvivalentní s moderním
výkonným plynovým kotlem s účinností 85%....teda pokud někde někdo daleko na východě neotočí kohoutem do
polohy OFF.
Pro zajímavost:
Závislost na ruském plynu
Slovakia 100%
Czech republic 75%
Österreich 75%


Spaceball Obrázek
_________________
To není průmyslové znečištění, co poškozuje naše životní prostředí. Jsou to nečistoty ve vzduchu a vodě, které za to mohou. G. W. Bush
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Maso v mražáku

Příspěvek od A(&F) »

( http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 0527#50527)
Gabča píše:Jako hospodyňka v domácnosti mám ale stejně dotaz - je možné nějak zabezpečit v případě výpadu elektřiny mražák? Mražák spotřebuje víc než co by dal vodovodní proud, ale je to jediné, co ve chvíli výpadku doopravdy "hoří".

Takže .. je nějak možno zachránit obsah mražáku?
Vím.. Nejjednodušeji.. generátor elektřiny. Ale když na něj teď prostě třeba nemám peníze.. Venku je nad nulou..
... základní otázka zní: na jak dlouho ty výpadky jsou ... :| ...

A) ... pokud by to bylo pouze krátkodobě, tak nezbejvá než:
- modlit se :epray: , aby to energetici co nejdříve nahodili ... :D :D
- neotvírat ho ... (aby se dovnitř neluftovalo)
- a pokud se již vnitřní teplota mrazáku blíží k roztátí obsahu, tak masíko a to další rychle přesunout do igeliťáků >> ty potom do silných tlustých spacáků >> a ty dát někam, kde je co nejvíce chladu ... popř. ještě navrch přikrejt peřinama ...

B) pokud se to stává častěji na dýl, tak potom:
- mít neustálý přísun suchého ledu ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ;)
- vyrobit si "ledovou lednici" pomocí akumulace zimy v ledu pro 0°C (nebo jiného vhodnějšího materiálu i pro mínusové teploty) / zakopanou a dobře obloženou polystyrenem ... kdysi zde o tom na foru mluvil Ilem ... http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 2923#32923
- nebo mrazák přesunout někam do chladu (chodba, spajz, garáž atd.) ..... tady zmíním jednu "drobnou úpravu", kterou jsme již před mnoha roky zrealizovali u jednoho kamaráda ... velký chlaďák se přesunul z kuchyně do nevytápěné garáže (což ale nejde provést u Akorda, jelikož mít mrazák za humny je dosti nepraktické :evil: :evil: ;) ) ... a přes elektromagneticky impulsní přepínací ventily se připojil ještě jeden chladič, který se vytáhl ven z budovy na severní stranu jeho baráčku ... to celý dohromady pak nejenom v létě produkovalo neskutečnou úsporu potřebné el. energie oproti klasickému původnímu umístění ... :idea:

- anebo si pořídit již tebou zmíněný záložní zdroj ... nemusí však být pouze ten onen drahý brumlající zapáchající benzínový, ale lze to ještě lépěji vyřešit např. starou upravenou počítačovou UPSkou, pokud možno větší wattáže kvůli jednoduššímu startu (ideální 1000W), připojenou na "dospělý" automobilový akumulátor, kterýžto je ale dobíjen klasicky přes normální autonabíječku (má totiž jiné nabíjecí napětí i způsob nabíjení oproti původně použitým gelovkám) ... tahle sestava tě asi v důsledku přijde nejlevněji ...
:arrow: ... vyřazená UPS z Aukra nebo z blechu = 500 až 1000 korun / nebo zadarmo z práce ...
:arrow: ... čerstvě vyřazený 90-120Ah akumulátor z dodávky většinou taky ještě vyhovuje ;) = je zadarmo nebo max. za flašku ... (podotýkám, že lepší by byl samozřejmě nějaký nový v trakčním provedení)
:arrow: ... autonabíječka = 499,- ...
... navíc to lze po lehké úpravě celé nádherně zautomatizovat ... a hlavně: ... je to tichý (teda po odpojení "warning beepru" v UPS :D:D:D ) ... a nesmrdí to ..... jo, a v případě nouze nejvyšší (při dlouhodobém výpadku) lze použitý aku dobíjet pomocí venku nastartovaného automobilu nebo spiningového kola s alternátorem (popř. i jinak, např. solárně) 8)

... takže jakže často + na jak dlouho se s tím potýkáš ??? (teda pokud to nebyla čistě akademická otázka ;) ) ... A(&F) ...

PeS: ... existují i formy chemického chlazení nebo absorpčního/adsorpčního chlazení, ale ty jsou buďto dosti neekonomické nebo se dost špatně realizují na klasickém std. výrobku ... ještě by možná připadla v úvahu "solární lednička", zmíněná v tomto vláknu někde výše (ale to zase není "mražák" :ewhistle: ) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Re: Maso v mražáku

Příspěvek od Gabča »

A(&F) píše: ... takže jakže často + na jak dlouho se s tím potýkáš ??? (teda pokud to nebyla čistě akademická otázka ;) ) ... A(&F) ....
Právě že náš koutek vesnice na Liberecku tak jednou dvakrát do roka určtitě, naposled teď jak byla kalamitka, tak 24 hod. Modlili jsme se a neotvírali, tak tojakžtakž vyšlo, ale ty pocity.... Už jen za ten pocit by to stálo mít připravenou autobaterii, ikdyž by se nakonec nevyužila. To dobíjení autem je geniální, jenom ... to jde normálně napojit na tu lednici? A :D kam se to jako strká? :D :D :D


Odpovědět

Zpět na „Sekce "Nadšenců"“