Bylinkové povídání.

Moderátor: aNONym

Odpovědět
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Bylinkové povídání.

Příspěvek od aNONym »

jeff na jiném místě tohoto fora píše:Zapomínáme, že aby vznikla z malých kamínků mozaika, musíme použít kamínky různých barev. Nic není ani černé, nebo bílé. Na čisté, přírodní léky se zapomíná, i když vlastně jsou k mání zcela zdarma v podstatě všude okolo nás, jen se musíme umět dívat a znát, co je k čemu dobré. Opravdu by to chtělo takovou babku kořenářku, která prostě ví. Jeff
Moje babička začínala každý den tím, že se po ránu napila svého oblíbeného bylinného likéru - Becherovky. A nás, své vnuky, vedla lásce k přírodě i učila nás, že na všechny lidský trápení existuje nějaká rostlinka. Mělo to nádherný nádech tajemna.

Když jsem se jí tehdy ptal, proč ty bylinky vlastně ty látky pro nás vyrábějí, tak nevěděla a odpověděla mi: "že Pánbůh, ten to tak chtěl" (přestože byla bylinkářka, čímž pádem měla punc "skoro čarodějnice" :D, tak to byla velmi pobožná žena). Dnes už odpověď na tuto otázku znám. Pomiňme tedy fakt, že rosliny nemají vylučovací systém a ty léčivé i další látky, jenž vytvářejí, jsou vlastně pouhým "odpadem" jejich metabolismu (které pak zjednodušeně řečeno ukládají do vakuol) a pojďme si o nich společně povídat.

Teď, když jsem již poměrně stár :D , tak mne opravdu velmi mrzí, že jsem si tehdy nezapsal všechny ty vědomosti, co se nám naše "óma" snažila předat. Byl jsem tehdy mlád a nedokázal jsem naplno ocenit její znalosti. Nicméně pár věcí si avšak pořád pamatuji. Zbytek je potom z různých dalších zdrojů.

S Rivalem jsem aj domluvil, že tam, kde to bude možné, tak budou mít články návaznost i na "Blešák u pramene", kde bude nabídka příslušných rostlinných produktů (drogy, tinktury, bylinné čaje, atd. - vždy v lékopisné kvalitě od renomovaných dodavatelů), ale i např. nabídka sazeniček a semínek pro ty z vás, kteří by si tyto chtěli pěstovat sami na svých latifundiích.

Ceny budou standardní vůči koncovým cenám na internetu, přesto část zisku z prodeje bude sloužit k pokrytí nákladů provozu tohoto fóra. Pokud snad ale u některého produktu naleznete jinou výrazně lepší cenu, dejte mi v tom případě prosím vědět přes SZ, pokusím se stávajícími dodavateli dohodnout lepší podmínky. Poštovné bude dle ceníku České pošty.

Nebudete-li čemukoliv rozumět, tak se klidně ptejte. A znáte-li ještě další použití zde probíraných rostlin nebo recepty z nich, budu velmi rád, pokud se o ně s ostatními podělíte.

Váš dědek kořenář. ;) Non

Pozn: dodatečná doplnění (alespoň vždy na čas) budu barevně odlišovat, abyste se v tom lépe orientovali.
.
Naposledy upravil(a) aNONym dne úte 19 kvě 2009 8:32, celkem upraveno 1 x.


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra) - vlastnosti a použití

Příspěvek od aNONym »

BEZ ČERNÝ

Před něčím (většinou před Heřmánkem nebo před Meduňkou) smekni a před Bezem klekni.

Asi každý z nás zná toto staré lidové přísloví. A protože teď je ten pravý čas, kdy zrovna kvetou bezinky, tak si pojďme ukázat, co všechno se z nich dá doma vyrobit. Jenom Vás poprosím, abyste při sběru květenství pamatovali na to, že květy slouží k obživě i jiným tvorům, tudíž je zbytečně nedecimovali až "do nuly" (je to významná medonosná dřevina). Nehledě na to, že bychom na podzim přišli o ty fialové kuličky. A z čeho bychom potom vyráběli např. bezinkový sirup a povidla (popř. i Bezinkový likér, víno a další pochutiny). ;) Ponechte tedy na keřích minimálně tři čtvrtiny těch zvláštních placatých lat bílé barvy, aby mohly splnit svoji předurčenou úlohu.

To, že přírodní produkty máme sbírat co nejdále od silnic a dalších míst znečištění, nemusím asi připomínat. Pro sběr je nejlepší proutěný košík, kam květy volně pokládáme, v nouzi můžeme použít i papírovou krabici. Rozhodně nikdy nepoužíváme igelitové a jiné neprodyšné tašky jelikož hrozí zapaření. Bez černý patří mezi ty rostliny, u kterých je nejlepší sběr v dopoledních hodinách, kdy ještě tolik nepraží ostré slunko, popř. po dešti, kdy proudí nejvíc mízy. Sbíráme pouze ta lata, která mají všechny květy již zcela rozvinuté!!!

Čaj z květenství bezu je velmi účinný:
- při zánětech průdušek (je potopudný)
- proti migréně
- při bolestech nervového původu
- je močopudný a mírně projímavý (proti zácpě)
- při zánětu trojklanného nervu
- pomáhá při kloubních onemocněních
- a mnohých dalších

Co se týče těch kloubních a svalových onemocnění, tak si babička často balila na noc své staré nemocné klouby postižené revmatismem do listí z bezu a vyráběla i olejové mazání z květů, listů a plodů. Údajně pomáhá i při ischiasu, ústřelu zad a při výhřezu plotýnek. Až budou bezy plodit, tak se k tomu tomuto tématu ještě vrátíme a budeme se mu věnovati podrobněji.

Při vnějším užití velmi pomáhá na bolesti hlavy, uší, zubů (zde pomáhá i pouhé žvýkání čerstvé větvičky) a při křečových žilách. Jeden známý vyzkoušel obklad z květů aj při hemeroidech a velmi si ho pochvaloval. Hemeroidy se zatáhly do pozadí (doslova a do písmene :evil: ).

Jedna kamarádka pak používá odvar z bezového květenství na údržbu vlasů. Jsou zdravější a lesklejší. A jdou lépe rozčesávat (nu jak vidno, tak tuto bylinu lze úspěšně používat na všechny možné části těla :lol: ;) )

Máte problém s hlodavci?? Vsuňte jim do děr několik listů z bezu. Spolehlivě se odstěhují. Nevoní jim to

Sušení: Nejlépe na sítech nebo volně zavěšené na šňůře. Nejlepší je tmavé vzdušné místo. Při sušení nelze použít zvýšené teploty, neb květy při tomto způsobu velmi rychle hnědnou a nejsou k použití. Doporučuje se nepřekračovat 35°C (některé prameny hovoří o 45 stupních). Zkrátka klasická půdová teplota. :)


Na závěr ještě přidávám citaci z "Českého herbáře" vydaného roku 1899.

Květy v mléce vařené ženou na pot, thé bezové nehodí se pro mladé a krevnaté osoby, způsobí snadno horečku neb zánět. Nejlépe jest, užívá-li se jen při nastuzení.

Květ svaří se s vepřovým sádlem, což protlačeno skrze plátno, dá léčivou masť.

Ve zvěroléčitelství užívá se bezu proti zimnici, hostci, proti křečím, kolice, ale hned při vzniku těchto neduhů, poněvadž později málo již prospívá. Koním a skotu dává se 30—90, ovcím a prasatům 15—30 gramů, vždy za 1—2 hod. jako odvar, jenž míchá se s octem, heřmánkem, kozlikem a j. Zevně přikládá se listí při zánětech, zvláště očí a přidává se nějaká bylina narkotická, vlažný odvar užívá se jako vodička oční.


Pozn: Z historie ještě víme, že kdysi se v Itáli používalo k pajcování a barvení vína právě šťávy z bezových plodů, tak se vlastně přišlo na léčivé účinky této rostliny. :)
.
Naposledy upravil(a) aNONym dne stř 20 kvě 2009 11:43, celkem upraveno 2 x.


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

BEZ ČERNÝ - receptury I

Příspěvek od aNONym »

Velmi LAHODNÁ perlivá lemonáda :D
Do pětilitrovky se širokým hrdlem naložíme do převařené (již vystydlé) vody spolu s půl kilogramem cukru a třemi důkladně omytými citróny nakrájených i s kůrou na tenké plátky aj 12 květenství bezu. Nad hladinou ponecháme minimálně 5 cm volného prostoru. Hrdlo převážeme plátnem a necháme 5 dní na teplém místě zakvasit. Poté přecedíme přes čisté plátýnko a stočíme do lahví nejlépe s pérovým uzávěrem, který umožňuje vznikajícímu CO2 volný odchod. Uchováváme v lednici. Určeno k rychlé spotřebě.

Pozn: Při použití polovičního až dvou třetinového množství vody a po přidání dalšího citronu je možné si udělat tzv. "druháka".

Besinkový sirob ;) z květů bez vaření.
Postup stejný jako výše, jenom s tím rozdílem, že květů používáme mnohem více a doslazujeme až dodatečně. Tzn. 25 květů na dva litry, 3 nakrájené citróny + jeden den výluhu (ti co vlastní základní pracovní přístroj pro "Ultrazvukové vaření", tak mohou tuto dobu podstatně zkrátit ;) ). Po přecezení přidáme 2 kg cukru. Použití do vody nebo jako sirup při nachlazení. Pro delší skladování zamrazíme např. ve formičkách na led, přesypeme do sáčku a skladujeme v mrazáku.

Pozn.: Citróny nebo alespoň citrónová šťáva jsou velmi důležitou složkou, kyseliny (krom toho, že působí jako konzervant) totiž pomáhají "vytáhnout" z květů maximum účinných látek. Zkuste si někdy do čerstvě uvařeného zrnkového kafete kápnout pár kapek citronové šťávy. Vhodné zvláště po tahu. Velmi rychle vás potom postaví zpátky na nohy. 8)

Bezinkový ocet.
To zkrátka použijeme něco z předešlých produktů, když nám to chytí octové kvašení :D . Vynikající na jarní zeleninové saláty.

Bezinkové řízky neboli Kosmatice.
Omytá květenství + klasický trojobal. Před obalením možno pocukrovat anebo omedovat - velmi oblíbené u dětí. Mňam. :)
fotogalerie step by step: http://www.prirodnivyziva.cz/kosmatice.htm

Vím, že babička dělala klasickým způsobem i víno, do kterého přidávala bezové květenství, ale nepamatuji si už, co bylo základem. Ale jakožto správný experimentátor jsem minulý týden udělal alespoň pokus. Jelikož jsem dostal káňu stolního vína španělské provenience (bílé + červené, prodávané v pětilitrových demižonkách za 89 Kč/5litrů), kteréžto se k pití moc nehodí, vzal jsem tudíž dva litry toho červeného a nechal jsem v něm 3 dny za tepla vymacerovat 10 květů. Nejenže už je to k pitné (znalci vína a moraváci prominou :) ), navíc i krásně voní, ale především je to síla. Dvě deci a svět se točí dokola :lol: . Příští týden, až natrhám další květy, tak zkusím i White verzi.

Hezký nedělní večer přeji všem! ;) Non
.
Naposledy upravil(a) aNONym dne pát 11 čer 2010 21:55, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

kosmatice

Příspěvek od jeff »

Právě teď je ten správný čas, aspoň tady u nás, k přípravě kosmatic. Časnější bezinky už naplno kvetou, silně voní, tak proč to zase jednou nevyzkoušet? Osobně připravuji kosmatice trochu jinak, než je napsáno výše. Z bezinek se jedí jen květy a stopky co možná nejkratší, mají nepříjemnou trávovou chuť. V trojobalu si to nějak nedokážu představit, neboť cokoliv zabaleného v trojobalu se má při smažení obracet. Během smažení se musí květ ponechat celý i se stopkami, jinak se rozpadne a není co obalovat. Proto jsem vyzkoušel použít těstíčko. Vejce, nebo víc vajec, trochu mléka a zasypat hladkou moukou. Vidličkou řádně našlehat, aby vzniklo řidší těstíčko, aby bylo tak akorát, aby pěkně pokrylo při namočení květy rovnoměrnou vrstvou. (je třeba vyzkoušet a doladit) Slabá vrstva květy neochrání před žárem a ztratí svoji chuť, naopak silná vrstva se špatně propeče. Takže když máme těstíčko, omyté květy i s celými stopkami máčíme a pokládáme na středně rozpálený olej na pánev. Po usmažení vyndáme placičky i se stopkami, které ostříháme obyčejnými nůžkami co nejblíže povrchu placičky.
Je to fakt dobré :pivko:

Jeff


Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Velmi zajímavé počtení

Příspěvek od Merlin »



The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
JOVA
Zasloužilý člen
Příspěvky: 257
Registrován: úte 21 lis 2006 11:01
Bydliště: Jižní čechy
Dostal: 7 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Krtičník

Příspěvek od JOVA »

Dovolím si přihodit taky jednu léčivku kterou naše rodina používá už od dob naší babičky.
Jak jsem zjistil na internetu je zřejmě její přesný název krtičník hlíznatý (krtičník uzlovitý) http://botanika.wendys.cz/kytky/K111.php . Doma jí říkáme prostě jenom krtičník. Je to nenáročná bylina která nám roste v zastrčeném koutě zahrady u plotu. V přírodě se dá najít na okrajích luk u lesa, na hrázích rybníka, většinou spíše v polostínu. Má pravidelně čtvercový stonek, dvojice listů rostou vždy v následujícím patře otočené o 90 stupňů. Listy tak trochu připomínají tvarem kopřivu, koncem léta je pro ně charakteristické množství děr hlavně ve spodní části rostliny. Květenství a plod pak tvoří drobné kuličky. Pokud rozemnete lístek mezi prsty ucítíte velice ostrou s ničím nezaměnitelnou vůni.
A teď to hlavní proč je ta bylina pro naší rodinu tak důležitá a proč mě provázela celé dětství. Léčíme s ní veškeré povrchové rány, odřeniny a řezné rány, takže jako kluk jsem si jí užil. Aplikuje se tak, že se nejlépe na noc přiloží vrstva několika (cca 5 a více) listů přímo na ránu a ováže obvazem. Do rána se zanícená a zhnisaná rána krásně vyčistí, zmizne zarudnutí a vytáhnou se všechny nečistoty.
Přílohy
Celá rostlina, růst listů v patrech
Celá rostlina, růst listů v patrech
List, květy
List, květy


Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Encyoklopedie alternativní medicíny

Příspěvek od Aquarius1 »

Ahoj všem na přiloženém odkazu najdete tuto encyklopedii o velikosti 13,2MB.Stačí rozbalit do nějaké složky a pak nutno připojit jako obraz v nějakém programu,třeba Alkohol120%.Jsou tam jak naše tak i zahraniční léčivé byliny,jejich popis ,použití a zpracování a také katalog nemocí a co na ně.Prostě je tam toho fůra,ovládání programu je jednoduché i pro začátečníky a přehledné.Po rozbalení to má 57MB.
http://www.edisk.cz/stahni/95934/Lecive ... .21MB.html


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Příspěvek od NAVAR »

Když už jsme u těch léčivek, tak mám dobré zkušenosti s kořenem z tajgy alias čertovým keřem, latinský název Eleuterococus senticosus.
Zkoušel jsem používat komerčně vyráběnou tinkturu 3x denně 15-20kapek. Nejdříve se nic nedělo a spíše se mi po každé dávce trochu motala hlava (asi zvýšení krevního cukru). Účinky nastartovaly asi po 2-3 týdnech. Vůbec jsem nebyl unavený, mohl jsem „skály lámat“ , nebyl unavený a stačilo mi 4-5hodin spánku. Toto jsem aplikoval celý měsíc a nikde známky vyčerpání.
Spravil se mi apetit a zlepšilo trávení. Byl jsem natolik nadšen že jsem si pořídil na zahradu sazenice (krakonošovo zahradnictví) a občas si dám pár čerstvých zelených lístků i když asi nejléčivější je kořen. Pěstovat ze semen se to údajně nevyplatí neboť klíčivost mají jenom pár procent a klíčí údajně několik let, spíš množení odkopkem.
V příloze jsou bližší informace.
Přílohy
Eleuthero-BROZURA.doc
(147.5 KiB) Staženo 586 x


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Encyoklopedie alternativní medicíny

Příspěvek od NAVAR »

Aquarius1 píše:Ahoj všem na přiloženém odkazu najdete tuto encyklopedii o velikosti 13,2MB.Stačí rozbalit do nějaké složky a pak nutno připojit jako obraz v nějakém programu,třeba Alkohol120%.Jsou tam jak naše tak i zahraniční léčivé byliny,jejich popis ,použití a zpracování a také katalog nemocí a co na ně.Prostě je tam toho fůra,ovládání programu je jednoduché i pro začátečníky a přehledné.Po rozbalení to má 57MB.
http://www.edisk.cz/stahni/95934/Lecive ... .21MB.html
Díky za odkaz. Prozatím mi to nejde spustit :D Ale navnadil jsi mne.
Přemýšlím že než lítat s notebookem po pastvině a akumulátorem na zádech (mimo jiné nejde to, 12-14V je na noťas málo), tak bych zkusil toto:
http://www.kosmas.cz/knihy/62312/herbar ... rostlin-6/
Nějaké knihy sice mám ale nikdy v nich není všechno.
Měj se


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Rakytník řešetlákový

Příspěvek od aNONym »

Léčebné účinky rakytníku
Rakytník má značné biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém, je velmi vhodný při rekonvalescenci. Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, stimuluje činnost jater a plic, reguluje krevní oběh. Pomáhá tedy při plicních nemocech, léčí žaludeční vředy a různá kožní onemocnění včetně akné, je schopný tlumit bolest a rakytníkové masti regenerují tkáně při omrzlinách a popáleninách. Rakytník také zabraňuje vypadávání vlasů. Vynikající je pro očistu organismu od toxických zplodin, dále rozpouští hleny, zlepšuje stav kloubů při revmatismu, vykazuje i PROTINÁDOROVÉ účinky. Působí blahodárně při "ženských záležitostech" a dokonce odsouvá počátek menopauzy.

Obrázek


------- vyloveno z netu ------------

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoidës)

Již starodávném Řecku si všimli, že na pastvinách, kde roste rakytník, mají koně krásně zářící srst a jiskru v oku. A proto je Rakytník pojmenován Hippophae, což v překladu znamená Zářící kůň.

Tento zajímavý strom - keř, je často k nalezení na našich betonových sídlištích, jako kulisa u popelnic a také v okolí administrativních budov, u továren stavěných a zvelebovaných za socialismu. Tehdy byl rakytník využíván, jako okrasný strom, tento zvyk architektů a zahradníků přežil do dnešních časů a i u nových staveb je hojně využíván pro efekt. Křivdil bych, ale lidem kteří rakytník řešetlákový pěstují za jasným účelem, tedy ku prospěchu svého zdraví a zdraví svých blízkých. Rakytník dorůstá do výšky, až deseti metrů, je hustě větvený, větve mají trny, listy jsou úzké a na rubu světlé, plodem je oranžová peckovice, která dozrává a sklízí se na podzim.

Čím, že je rakytník řešetlákový tak výjimečný? Především pro vysoký obsah vitamínů a jiných aktivních látek. O tom jaké látky obsahuje a jak na naše tělo působí si nyní povíme.

Rakytník řešetlákový je přírodním koncentrátem vitamínu A, vitamínů řady B, vitamínů C, E, F, K, P, obsahuje dále látku hypophein, která byla poprvé objevena u rostliny právě v rakytníku řešetlákovém.

Výbornou formou užití rakytníku jsou čerstvé plody, nebo plody ve formě zavařené šťávy, zavařeniny, sirupu, nebo džemu. Další možností je rakytníkový za studena lisovaný olej z plodů a listů rakytníku řešetlákového.


Co umí vitamíny obsažené v rakytníku řešetlákovém a co se děje pokud máme nedostatek těchto vitamínů a dalších látek v rakytníku obsažených?

Vitamín E - je výborným lékem na srdce, svalové potíže, a tzv. ženské potíže. O vitamínu E je známo, že pomoci jeho zvýšeného příjmu se vyléčí takové nemoci, jakou jsou chronické záněty ledvin, tromboflebititida - povrchový zánět žil, těžké opařeniny, noční křeče lýtek - zde je nutno ještě podávat hořčík, zinek, nejlépe však mumio, které je komplexem minerálů a stopových prvků. Dále je pak výborným lékem při tzv. Bércovém vředu.

Vitamín E - udržuje pokožku živou, vláčnou a pružnou, pomáhá zhojit, až do vymizení jizvy, hojí nehojící se rány, užíváním vitamínu E dostanete také chuť do života, budete se cítit plní energie, zvýší se váš sex-appeal. Každopádně díky užívání tohoto vitamínu, můžeme posunout začátek menopauzy na 50-59 rok života ženy, což díky delší přirozené tvorbě ženského hormonu estrogenu má vliv na správnou činnost srdíčka a stav kostí - nedochází předčasně k odvápńování, tedy k osteoporóze, logicky je tedy nutno tento vitamín, při tomto onemocnění přijímat ve vyšších dávkách. Při menopauze je pak tento vitamín E důležitý k léčbě komplikací, které menopauzu doprovázejí, jako například - bolesti hlavy, návaly tepla, hysterie - snížená psychická odolnost. U všech těchto potíží doporučuji dvakrát ročně využívat balení mumia.

Tento vitamín působí pozvolně a je nutné jej užívat dlouhodobě, i když u koronárních chorob, například u sklerózy koronárních cév, je zlepšení patrné již po deseti, až patnácti dnech užívání. Pak je nutno vitamín přijímat ještě šest, až deset týdnů, případně v malých dávkách, třeba co tři dny i doživotně.

U těžších onemocnění, jako jsou vleklé záněty ledvin, bércové vředy, revmatické horečce, aj., nastupuje trvalý účinek, až po patnácti a více týdnech, nutné je ovšem ještě řadu týdnů pokračovat v užívání vitamínu E v nižších dávkách.

Protože se vitamín E stykem s kovem ničí je nutné upravovat rakytník tak, aby nedošlo ke styku s železem, případně olej je nutno podávat na umělohmotné, nebo dřevěné lžičce, to platí i pojídání plodů, zavařenin a marmelád. Rovněž je nutné - dobré, nepřijímat současně s rakytníkem stravu a nápoje bohaté na železo. Případně rakytník, nebo vitamín E, pozřete hodinu před, nebo dvě hodiny po takovémto jídle, či nápoji.

Jen při dvou onemocněních je nutné být na pozoru při užívání čistého vitamínu E, při vysoké hypertenzi a při revmatickém onemocnění srdce, zde je nutné se poradit s odborníkem lékařem, nebo dobrým přírodním terapeutem. Pokud se rozhodnete pro užívání rakytníkového oleje, doporučuji začít raději s nižšími dávkami, tedy 1 čajová lžička denně, po deseti dnech přidat jednu lžičku oleje na víc, až do čtyř lžiček na den.

Dávkování a doba užívání je u každé nemoci a u každého člověka individuální a je dobré se vždy poradit.

Dalším vitamínem, který je v rakytníku řešetlákovém hojně obsažen, je vitamín B1-Thiamin, o němž se dá říci, že u člověka optimisty rozhodně nechybí. Thiamin udržuje člověka čerstvým, brání únavě, zlepšuje paměť, udržuje nervová vlákna v dobré kondici, podporuje trávní a chuť k jídlu.

S thiaminem - vitamínem B1 máme většinou všichni problém, protože si jej tělo neumí udržet v zásobě, navíc má v našem těle mnoho nepřátel, například soda v těle jej postupně likviduje a káva je doslova masovým vrahem thiaminu ! Tento vitamín navíc potřebujeme ve velkém množství, zejména je velká spotřeba u dětí, když rostou a také u všech lidí, kteří přijímají v potravě mnoho sladkostí, moučných jídel a barvených potravin. Dále je vysoká spotřeba thiaminu u žen v menopauze, nebo u žen, které jsou například po operačním zákroku a z různého důvodu jim byly odebrány vaječníky.

Nedostatkem vitamínu B1 trpí také naše paměť, následkem je pak tzv. krátká paměť, trpíme i nespavostí, neumíme se zkoncentrovat, nejistotou, náhlými změnami tlaku a tepu, dále trpíme depresemi, melancholiemi, také k problémům z nedostatku thimaminu můžeme přiřadit i tzv. slabý, nebo-li nervózní žaludek, neuróza, která se projevuje v této oblasti.

Další vitamínek je B2 - Riboflavin dříve vitamín G pomáhá spalovat cukry a upravuje energetické mechanismy. Nedostatek ryboflavinu způsobuje drobné svraštěliny a paprskovité vrásky, především nad horním rtem, pokud je riboflavinu v těle málo, sužuje naše tělo i pálení a sucho v očích, loupání koutku nosu, uší, čela, časté je i velké maštění vlasů a červenání očních víček u očí to může být i nedostatkem železa. riboflavin je jedním z nejdůležitějších vitamínů při rozvoji mozku dítěte.

Zajímavé je i obsažené množství vitamínu B6 - Pyridoxinu, tento vitamín je jednou z nejdůležitějších látek, pro správný metabolismus tryptofanu, který je jedním ze základních aminokyselin, ze kterých vznikají bílkoviny. Vitamín B6 je v tomto procesu nepostradatelný.

Potřebují jej ve zvýšené míře především:
- ženy používající antikoncepční prostředky, nebo estrogen v jiné formě
- těhotné ženy, zejména ke konci těhotenství
- ženy ve vrcholném bodu produkce estrogenu, tedy po dobu druhých dvou týdnů menstruačního cyklu
- všichni, kteří používají léky se steroidy, například - kortizon
- lidé s cukrovkou
- někdy chybí lidem, kteří nemohou zhubnout

Jedním z příznaků, který se také projevuje při nedostatku tohoto vitamínu, je lehké brnění rukou a třepotání víček, přitom se objevují poruchy spánku se zapomnětlivostí.

Rakytník obsahuje také velké a hodnotné množství vitamínu C a bioflavonidu -vitamínu P , tento vitamín je vícesložkový a pro nás jsou nejvíce zajímavé složky rutin a citrin (flavony). nedostatek těchto flavonů může vést v kritických případech, až ke vzniku mozkových nádorů. Především a nejčastěji nedostatek těchto flavonů způsobuje lámavost (fragilita) cév - kapilár. Tehdy dochází k snadné tvorbě modřin, krevních podlitin, všem ženám známým červeným žilkám v oblasti stehen a obličeje, ale i jinde na těle, lidé s nedostatkem těchto flavonů, mají také sklon k tvorbě křečových žil a hemeroidů, bércových vředů, k tvorbě krevních edémů. Rutin je ve výše zmíněných případech výborným a nezbytným lékem, dále pomáhá při děložním krvácení v těhotenství, při často se opakujících samovolných potratech a při revmatických onemocněních. Citrin je pak důležitý pro správnou funkci a udržení se v těle vitamínu C. Pokud se vám snadno tvoří modřiny, pomůže jedině doplnění vitamínu C a P.

Velmi významný je i obsah vitamínu K, tento vitamín je důležitý pro správnou srážlivost krve a tvorbu protrombinů, toto probíhá v játrech, pokud jsou ovšem zdravá.

V rakytníku je ještě ve velkém množství zastoupen další pro život důležitý a nepostradatelný vitamín, vitamín A - tento vitamín je u všeho, co se v lidském těle děje, je stejně důležitý pro zdraví, jako pro krásu, pro zdravý vzhled pokožky, ale i pro správnou funkci očí. Velmi důležitá je i jeho účast na funkci pohlavních žláz a pak to nejhlavnější, je jednou ze základních látek zabraňujících vzniku rakoviny a významně také ovlivňujících její léčbu.(nutná kombinace se zinkem a mumiem).

Nedostatek vitamínu A se projevuje úporným svěděním kůže (může být způsobeno i blokádou žlučových cest), především na loktech a na kolenech (tvorba tzv. husí kůže), v podkolenní, ale i na končetinách. Dále zde může u žen vzniknout porucha menstruačního cyklu a u mužů problémy s plodností. Mezi další příznaky můžeme zařadit i šeroslepost, citlivost na světlo, pálení pod víčky. U dětí může dojít, až k přerušení růstu a celkového vývoje.

Další látkou obsaženou v rakytníku řešetlákovém je alkaloid hippophein, ze kterého vzniká biologicky aktivní amin serotonin, který má prokázaný účinek jako antidepresivum a také účinek protinádorový, především u nádoru mozku, u rostliny objeveno vůbec poprvé právě u rakytníku řešetlákového.

Nyní ještě více k účinkům rakytníku řešetlákového a zejména pak, oleje lisovaného za studena z plodů a listů rakytníku řešetlákového.

hodnotná potravina plná vitamínů a jiných aktivních látek.
doplňuje zásoby vitamínů a aktivních látek ve slezině, ze které se v nouzi - krizi, uvolňuje potřebné množství důležitých látek. Téměř u nás všech je slezina se zásobami těchto důležitých látek na dně.
stimulace trávicích účinků žaludku, sleziny, dvanáctníku.
je výborný při překyselení žaludku.
používá se i při léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů, také při jícnových vředech a nedomykavosti refluxní ezofagtida, tzv. jícnové záklopky, tedy při pronikání žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu a výše, tzv. pálení žáhy.
při zánětech v dutině ústní a nosní k vytírání sliznic, ale i při zánětech sliznic ostatních v celém těle, třeba i u eroze (rozpadu) děložního čípku, nebo tlustého střeva.
urychluje rekonvalescenci a hojení tkání po všech vnitřních i vnějších operačních zákrocích. .
krve tvorba
zabraňuje skleróze cév.
rozpouští usazené tuky v cévách.
rozhodně jej lze doporučit u všech žilních onemocněních, včetně hemeroidů vnitřních i vnějších, zde využívají rakytníkové čípky.
zvyšuje bioelektrickou aktivitu srdce.
při léčbě arteriosklerózy v dávce 20g 3x denně, po dobu jednoho měsíce, pak po jedné čajové lžičce denně dlouhodobě, prokazatelně tato léčba zastavuje vegetativně cévní poruchy, u pacientů zmizely závratě a omezily se stenokardie - bolest na hrudníku, typická u onemocnění angínou pectoris, celkově se pak u nemocných zlepšuje zdravotní stav.
má proti mikrobiální aktivitu.
je bakteriocidní, působí na zlatého stafylokoka, hemolitického streptokoka a také na tyfus.
je jediným vhodným lékem pro těhotné, protože není toxický a nedráždí sliznice, navíc je v tomto období nanejvýš užitečné doplňovat vitamíny nutné ke správnému průběhu těhotenství, vývoji plodu - dítěte a fyziologickému porodu. Je dobré jej užívat i při kojení, neboť rakytníkový olej je přirozeným a přírodním zdrojem řady pro malého človíčka důležitých vitamínů a látek, nebude tak navíc ani vyčerpáván vitaminový potenciál matčina těla. Nedochází ke stavům vyčerpanosti a k dalším typickým projevům při nedostatku vitamínů v těhotenství a při kojení.
regeneruje epitelní tkáň, při popáleninách, až druhého stupně a při omrzlinách.
pro preventivní, ale i léčebné ošetření kůže, při a po použití ozařování (radioterapie), doporučuji užívat i tinkturu z eleuterokoku ostnitého a to vnitřně, zabraňuje rozvoji metastáz, bujení tkáně a významně posiluje imunitní reakce - systém.
je dobré jej užívat i v létě při opalování, jako prostředek zlepšující opálení a také jako prostředek zabraňující škodlivým účinkům slunění a ultrafialového záření vůbec, rozhodně i při opalování v solariích, které je škodlivější.
je vhodným lékem při uhrovitosti, při dětském ekzému, při šupinovitém ekzému a při opruzeninách - plísních.
rozhodně doporučuji používat všude tam, kde dochází ke špatnému zhojování operačních jizev, nebo jiných kožních i tkáňových defektů.
v očním lékařství, při keratoplastice - což je oční operace, při které se nahrazuje zakalená rohovka transplantátem.
při tracheomu rohovky - těžká forma zánětu očních spojivek, způsobená chlamidiemi.
při Basedowě chorobě - onemocnění štítné žlázy, které je nejčastější příčinou onemocnění štítné žlázy, zejména postihuje nejvíce ženy. Toto onemocnění je způsobováno autoimunitními procesy.
u žen upravuje množství pohlavních hormonů, zlepšuje tak jejich zdravotní stav a především pak jejich psychiku.
při orgánové a svalové dystrofii - porucha výživy, či látkové výměny v buňkách, tkáních a orgánech. Například nejznámější je dystrofie jater (hepatodystrofie) a dystrofie svalů.
je výborným pomocníkem při dně, zánětech ledvin a močového ústrojí.
značná podpora obranyschopnosti a samoléčby těla, při všech onkologických onemocněních, zejména, při nádorech mozku a při nádorech na vnitřních orgánech.
dále je pak rakytník výborný, při všech poruchách popsaných výše
popsaných, při nedostatcích určitých vitamínů.

V poslední době se mi rakytníkového oleje opravdu osvědčuje u lidí trpících zastaralými ekzémy, kde již po čtyřtýdenním vnitřním i vnějším používání je vidět znatelné zlepšení. Výsledky jsou umocněny nezbytnou dietou a podáváním mumia v tabletách, pitím ledvinového a následně též jaterního a čistícího bylinného čaje.

Toto není univerzální návod na ekzémy, jsme každý jiný a mnohdy je odlišné dávkování jednotlivých složek léčby a je také předepisována rozdílná dieta. Vždy se poraďte s odborníkem.


Na trhu je nyní mnoho "výrobců" rakytníkového oleje, toho zaručeně nejpřírodnějšího, nejúčinějšího a cenově nejvýhodnějšího. Je jen na vás jaký olej zvolíte. Pamatujte, že to nejdražší s pěkným obalem, přidanými dalšími prvky, jako například Q10 a povídáním na křídovém papíře, nemusí být vždy zárukou kvality. Důležitý je obsah účinných látek a způsob zpracování, také to ze kterých částí rakytníkového keře je olej vyroben.


----- příprava rakytníkového oleje ----------

Plody usušíme a rozemeleme na kávovém mlýnku. Drť rozdělíme na tři díly. Do hrnce dáme jeden díl drti, zalijeme kvalitním rostlinným olejem, nejlépe slunečnicovým nebo olivovým tak, aby olej sahal asi 1 cm nad rozemleté plody. Celou nádobu ponoříme do vodní lázně a velmi mírně zahříváme 8-10 hodin při teplotě oleje asi 400 C. Pak olej přefiltrujeme, přidáme do něj další díl rozdrcených plodů a celý postup opakujeme. Zbytky plodů se dají použít jako krmivo zvyšující kondici pro domácí zvířata (drůbež, králíky, skot, hafíky nebo mňoukalky)


----- několik málo odkazů -------

http://bylinky.doktorka.cz/rakytnik-res ... doucnosti/
http://www.esoterika.cz/clanek/2752-rec ... lakovy.htm
http://www.ordinace.cz/clanek/rakytnik-resetlakovy/
http://rakytnik-resetlakovy.prirodni-kosmetika.info/


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Pepř ...

Příspěvek od A(&F) »

JOVA píše: Krtičník - Léčíme s ní veškeré povrchové rány, odřeniny a řezné rány, takže jako kluk jsem si jí užil.
... v naší rodině se na tyto záležitosti používá pepř ... najemno mletý ... okamžitě staví krvácení ... a ani to tolik nepálí, jak by se snad mohlo zdát ... dokonce se to pak i lépe a rychleji hojí (nevznikají záněty / nehnisá to) ... :) ...

... na desinfekci a léčení potom používáme lihový výluh z lístků mladých kopřiv (v lékárnách se dříve prodával vynikající přípravek "Chlorophyllum spray", který byl postaven na stejném základě) ... já si do něj navíc přimíchávám ještě další "tajné ingredience" ... :angel: ... např.: pylové tyčinky a okvětní lístky ze slunečnic ( odedávna byla slunečnice využívána k tzv. mumiální léčbě a hojně byla užívána k zevnímu léčení válečných zranění, kdy se například kousek obvazu implantoval do slunečnice, do středu jejího "talíře", kde nasákl hojivými flavonoidy, glykosidy, saponiny, karotinoidy a dalšími účinnými látkami, které potom ránu rychle hojily), jitrocelový list, lipový květ, bolhoj, květ měsíčku, hřebíček, skořici, mátu, třezalku, šantu, proskurník, sléz, kotvičník :D , vrbovou a dubovou kůru (popř. i mladé listy), levanduli, mladé výhonky jehličnanů (jedle, borovice, modřín), mateřídoušku, heřmánek římský, podběl, čerstvou nastrouhanou citrusovou kůru (jenom to barevný a nejlépe z grepu), konopí a další mnohé jiné ... zkrátka to, co je zrovna po ruce ... těchto přidávám 5 -10%, ale základ jsou vždycky kopřivy ... následná hojivost je neuvěřitelná ... :) ... A(&F) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Novák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 407
Registrován: ned 20 srp 2006 15:33
Bydliště: Praha
Dostal: 2 poděkování

olej

Příspěvek od Novák »

http://www.zdrave-oleje.cz/vyhledavani. ... y=%8Aaolin
.
Na téhle adrese jsem zakoupil ten Šaolinový olej a i když jsem to ze začátku považoval za finanční úlet,tak po měsíci užívání musím přiznat že jsem spokojen a mě osobně to pomáhá.Používám to na bolavé kyčle a záda.
Vlastně ani ten rakytníkový olej není špatná věc. ;)


Uživatelský avatar
sano
Zasloužilý člen
Příspěvky: 942
Registrován: stř 08 úno 2006 23:48
Dostal: 18 poděkování

Novák, bylinky

Příspěvek od sano »

Moje skúsenosti sú, že keď sa vylieči seknutie v krížoch pomocou bazy / bezinky/, tak sa choroba nevracia.

Dobré skúsenosti sú s hildegardinými liečivými postupmi. Veľmi dobré.
http://www.biospotrebitel.sk/clanok/122 ... ecepty.htm

Neobvyklé, ale funguje to.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Tohle mi dneska přišlo mailem ...

Příspěvek od A(&F) »

... snad se to někomu bude hodit ... :)

... mmch, dovolím si upozornit na jejich nabídku užitkových venkovních rostlin, kde mne mimo jiné zaujala i nabídka na Asimina triloba, kteroužto jsem měl možnost nedávno ochutnat (těžce olizující se smajlík :P ) ... cena je sice na rozdíl od ostatních jimi nabízených rostlin "dost velkej ranec", ale chuťově rozhodně stojí za to ... :) ... a zřejmě zakoupím i "melounovník" :lol: a tento "angrešto rybízový hybrid"... hmmmm ... ;)

... A(&F) ...


PeS: ... pokud při objednávání uvedete do poznámky heslo "Forum U Pramene", bude část zisku z realizovaných objednávek převedena na účet pro chod fóra ... 8)

==============================

Obrázek



Vážení přátelé,

rádi bychom Vás informovali, že jsme do našeho e-shopu nově zařadili zajímavé výrobky z rakytníku, stévie a kotvičníku, které by pro Vás mohly být inspirací k netradičnímu Vánočnímu dárku. Dále jsme pro Vás připravili možnost nákupu dárkových poukázek na odběr zboží v našem zahradnictví. Děkujeme Vám za Vaši přízeň a věříme, že i nadále budete s našimi službami spokojeni.

Subtropické zahradnictví Kruh

http://www.zahradnictvikruh.cz


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
jarda ovčák svitavy

Já musím

Příspěvek od jarda ovčák svitavy »

Musím sem dát tento odkaz pro všechny, kteří tíhnou k alternativě a chtějí ještě cosi zkusit. Ceny příjemné, obsluha sice není nahoře bez, ale funguje vše dobře.
Je zde prostor pro experimenty na hoooooodně dlouho. Lovu zdar.
http://www.salviaparadise.cz/lecive-byl ... -c-13.html


Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“