Poradna

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
Odpovědět
PETR 95_1
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: úte 25 kvě 2010 20:44

Re: Poradna

Příspěvek od PETR 95_1 »

Myslím si že jo. Byl to poslední příspěvek. Bohužel se na odkaz nemůžu podívat, protože mi moje připojení a stav PC nedovoluje prohlížet tyto pořady.


bigben
Starší člen
Příspěvky: 105
Registrován: úte 29 pro 2009 17:00
Dostal: 12 poděkování

Re: Poradna

Příspěvek od bigben »

Podíval sem se a mám pocit , že jsem tam zahlídl LEDky?? Ale jistý si nejsem...


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Poradna

Příspěvek od poota »

Vypadá to sice jako LEDky, ale ing. Žáček tam tvrdí, že je to jiná technologie s jinými vlastnostmi, kterou už má vyřešenou a dál ji nevyvíjí. Momentálně že vyvíjí studenou fúzi.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
ZdeněkF
Stálý člen
Příspěvky: 30
Registrován: pát 30 pro 2011 14:47
Dostal: 4 poděkování

Re: Poradna

Příspěvek od ZdeněkF »

Připadá mi velmi nepravděpodobné, že by v amatérských podmínkách, bez nákladného technologického zázemí, mohl vyvinout nový typ LEDek, který by měl dvojnásobnou světelnou účinnost proti dosavadním. A s tou studenou fůzí - napřed mluvil o tom, že ji vyvíjí, ale když došlo na konkrétní dotaz, vykroutil se s tím, že je to příliš nákladné. Ing žáček na mě působil velice nedůvěryhodně.


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Poradna

Příspěvek od la »

Myslím, že jsou to klidně ledky, ale jsou zapojený jako kapacitní zátěž, tudíž kompenzuje účiník,většina spotřebičů v domácnosti je indukčního charakteru, nebo odporových i ty vykazují obvykle malou indukčnost a to že říkal, že je to na bázi samoopravitelných technologií .no samoopravující se kondenzátory jsou známy dlouho,funguje to tak, že když se probijí musí se vypnout a po zchladnutí je stačí zapnout mají ale pak kapacitu o něco nižší.
Jen jsu zvědav jak to změří eon :laugh:myslím že kapacitní zátěž, elektroměr moc neumí.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Poradna

Příspěvek od poota »

Zřejmě je to tak, opravdu mluvil o tom, že to vyrovnává účinník - za něj dávají větší podniky značné finanční kompenzace a nebo ho nákladně vyrovnávají pomocí velkých motorů, které běží "naprázdno".
Máš tuchu, jak to zapojení vypadá?

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Poradna

Příspěvek od la »

No o velkých výkonů je to problém, ale u malého odběru ani ne . Co se týká součástek kondenzátory na střídavé napětí jsou drahé a vyznačují se slušnou poruchovostí.Samoopravující se typy jsou obvykle elekrolyty. Elektrolyty mají kapacitu mnohem větší a cenu nižší, jen se musí dát pozor na dimenzování na Umax sítě a rezervu.Každý spotřebič se dá vlastně kompenzovat zvlášť .Náhrada vypadá asi takto.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Poradna

Příspěvek od poota »

Takže by to mohl být ten můstek z LED diod, které by kromě usměrňování ještě svítily a navíc zlepšovaly ten účinník?

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Poradna

Příspěvek od la »

Spíše takto ,zdroj s kondenzátorem .
Příklad :Jednoduchý zdroj 3V /20 mA,zařízení je spojeno ze sítí,pojistku aplikovat před zařízení.
C ............. je kondenzátor např. řady Mp příbližně 0,64uF na Umax sítě nebo vyšší.
D1 D2 ......diody na Umax sítě
D3 D4 D5 D6 D7 .......diody každá s ubytkem napětí v propustném směru 0,6 V
C 2 .......elektrolyt třeba 10uF na 6V
:baby: :pivko: :smoke:
PS: s toho sloupce diod, by se dalo osvětlení asi realizovat ale asi by se musel omezit proud s toho elektrolytu (jiný elektrolyt a na vyšší napětí,součet všech led),protože náhradní zapojení led diody je zenerova dioda, tak, aby nedošlo k proudovému přetížení led diod.
PPS: Ten obrázek náhradního zapojení ,obrázek nahoře,vtipně otáčí ten elektrolytický kondenzátor v rytmu sítě tolikrát, kolikrát je třeba,aniž by trpěl.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Poradna

Příspěvek od la »

poota píše:Takže by to mohl být ten můstek z LED diod, které by kromě usměrňování ještě svítily a navíc zlepšovaly ten účinník?

Zdravím - poota
Toť obvzláště zvláštní otázka . :ewhistle: :good:
Každá dioda (i jenom jedna.nebo dvě ,nebo všechny) jde nahradit diodovým sloupcem a z něj si odebrat patřičné U a to U dále zpracovávat ,ale bacha je to plovoucí .Má to ale podstatnou výhodu a tou je, že je to stabilizovaný a pokud se to přetíží zahřátím klesne napětí,takže pokud nešťastnou náhodou napětí v síti vzroste (nebudeme jistě nikomu podsouvat komerční úmysly) vůbec nic se neděje ,spíše poklesne napětí U. :oops:
:smoke: :D
např obrázek se žárovkou:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Poradna

Příspěvek od poota »

Zkusím to tedy na Tebe ještě "vostřeji":
LED diody svítí, to už vím a dokonce mám osobně vyzkoušeno :D
ALE usměrňují taky jako "normální" diody?
A můžou zároveň usměrňovat i svítit?
Nebo jim to ke svícení musí usměrnit "normální" diody?
Dodržení napětí a proudu samozřejmě předpokládám.

Díky - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradna

Příspěvek od huhu »

Usměrňují
V závěrném směru jsou nepropustné.
Kdysi jsem si zalil do dentacrylu LED a výkonový odpor, používal jsem to na detekci 230V, takže i svítí.
Pozor - po přiložení na 380V LED explodovala.


Někteří lidé mají pocit, že vědí lépe než já co a kam jsem chtěl napsat. Budiž blahoslaveni.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Poradna

Příspěvek od poota »

Jestli jsem to tedy správně pochopil, tak ten můstek ze čtyř LED diod kolem kondenzátoru bude při střídavém správném napětí a proudu správně svítit, i když se síťovým kmitočtem. Sériovým řazením většího počtu těchto můstků, případně prokládaných odpory, lze docílit jejich svícení i při síťovém napětí, tedy bez transformátoru. Ještě přemýšlím, jakou to má výhodu. V ceně to zřejmě nebude, možná to ušetří proud, když to svítí jenom poloviční dobu a asi to bude měnit ten účinník, který mě trápí ze všeho nejmíň.

Díky - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Poradna

Příspěvek od la »

poota píše:Zkusím to tedy na Tebe ještě "vostřeji":
LED diody svítí, to už vím a dokonce mám osobně vyzkoušeno :D
ALE usměrňují taky jako "normální" diody?
A můžou zároveň usměrňovat i svítit?
Nebo jim to ke svícení musí usměrnit "normální" diody?
Dodržení napětí a proudu samozřejmě předpokládám.

Díky - poota
Můžou, ale kvůli životnost je lepší to usměrnit a vyhladit něčím jiným, pak to nebude blikat a trpěti :D a bude svítit dlouho.
Ve wiki je to docela pěkně popsaný http://cs.wikipedia.org/wiki/LED ona totiž každá barva má jiný úbytek napětí v propustném směru,je tam kupodivu i pěkná tabulka.Transformátor netřeba stačí kond a stabilizovat 1A typ obyč křemíkové diody stojí tak cca 1kč.
ledky třeba tu http://www.svetsoucastek.cz/led-diody/? ... fAodRzDUiw
ledky a diody třeba tu http://www.ges.cz/cz/1n4007-tap-GES04900374.html
:D

PS: no ne i méně http://www.ges.cz/cz/1n4007-tape-GES04913428.html :shock:


PETR 95_1
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: úte 25 kvě 2010 20:44

Re: Poradna

Příspěvek od PETR 95_1 »

Všeobecně máte pánové pravdu, ale práce s LED diodama o svítícím výkonu jaký byl prezentován v tom pořadu je trochu problém. Je tam spousta záludností. Nicméně svítidla, která byla ukázána byla skoro bez chladiče. Veškeré svítidla s technologií LED se musí chladit (a to docela dost) jinak je jejich životnost dost zkrácena. Takže co to tam svítilo?


Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“